Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. október 2023

Arthur Conan Doyle a jeho šľachtický titul

Mnoho čitateľov predpokladá, že Arthur Conan Doyle dostal šľachtický titul za svoj príspevok k britskej literatúre, alebo dokonca za znovuoživenie postavy Sherlocka Holmesa.
Arthur Conan Doyle a jeho šľachtický titul

Nič však nie je tak ďaleko od pravdy, ako táto predstava. Doyle sa v roku 1893 Holmesa úspešne "zbavil", aby sa venoval literárnej kariére a v roku 1901 vydal knihu Pes Baskervillský. Neskôr sa chcel venovať "vážnej literatúre". 

 

Viacerí si jeho titul z roku 1902 spojili s "znovuoživením" slávneho detektíva, ale nebolo to tak. Doyle bol ocenený hlavne za nasadenie v Búrskej vojne a následnú literárnu činnosť, ktorou reagoval na negatívne reakcie vyvolané touto vojnou, ktorá bola v očiach mnohých morálnou katastrofou. Doyle vo svojej knihe "Vojna v južnej Afrike" obhajoval britské vojská, obvinené z vojnových zločinov (ktoré sa neskôr ukázali ako pravdivé). Doyle sa nachádzal v nepríjemnej situácii a uvažoval o odmietnutí. Podľa jeho vlastných slov bol jediný skutočný titul v jeho živote výsledkom jeho štúdia. Do jeho rozhodovania však vstúpili dve osoby - Doylova matka a budúci kráľ. Doylova matka bola pri predstave, že by jej syn titul odmietol a urobila všetko, čo bolo v jej silách, aby poctu prijal. Doyle sa po nejakom čase stretol s budúcim kráľom Edwardom a po osobnom rozhovore mu bolo trápne ocenenie odmietnuť.  Krátko potom, ako Edward nastúpil na trón, rozhodol sa svoje rozhodnutie splniť. Verejnosť bola nadšená, aj dobová tlač hodnotila toto ocenenie pozivívne.

 

 

 

Inzercia

Čoskoro po udelení titulu sa objavili klebety o tom, že sa kráľ a vláda snažili týmto spôsobom motivovať autora k napísaniu ďalších pokračovaní dobrodružstiev Sherlocka Holmesa, ale všetci zúčastnení túto verziu odmietali, čo ešte viac podporovalo fantáziu čitateľov. V roku 1924 sa Doyle v poviedke Traja Garridebovci zmienil, že Holmes v roku 1902 odmietol šľachtický titul a niektorí kritici sa domnievajú, že išlo o priamu reakciu na jeho vlastnú dilemu.

Po skúsenostiach z vojny sa Doyle stal pacifistom a odsudzoval zločiny Belgicka v Kongu, nespravodlivé zaobchádzanie so zajatcami a svetovú vojnu. Dvakrát kandidoval do parlamentu, ale ani raz nebol zvolený a jeho politický vplyv bol minimálny. Ku koncu života bol spájaný viac so špiritizmom a senzačnými témami, ako s verejnými otázkami. Pravdou zostáva, že postava Sherlocka Holmesa nemala oficiálne nič spoločné s ocenením jeho autora.

Digitalizované aj moderné preklady kníh A.C.Doyla nájdete na našej stránke.

 

Igor Čonka

www.zabudnuteknihy.eu

 

Pracujeme na prekladoch, digitalizácii a šírení zabudnutých diel literatúry.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.