Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. máj 2016

Nemecká vláda schválila nové opatrenia pre integráciu migrantov

Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa dohodla na nových opatreniach, ktoré majú zefektívniť a urýchliť integráciu migrantov do nemeckej spoločnosti. 

"Podľa môjho názoru je dôležitým medzníkom to, že spolková vláda schvaľuje integračný zákon založený na princípe (vyváženia) príležitostí a povinností," povedala Merkelová novinárom po skončení zasadnutia kabinetu.

Nemecko sa v tomto smere podľa jej slov poučilo z chýb minulosti, keď prisťahovalcom neboli vytvárané podmienky na začlenenie do väčšinovej spoločnosti.  

Úspešná integrácia by mala byť založená na rýchlom zvládnutí nemčiny a zapojení migrantov do vzdelávacieho a pracovného procesu, ako aj na osvojení si princípov občianskeho spolunažívania a nemeckého právneho systému. 

"Novopríchodzí by sa mali stať dobrými susedmi a občanmi, čo nám umožní upevniť sociálnu súdržnosť a predísť vytváraniu paralelných štruktúr v našej krajine," citovala agentúra AP vyjadrenie nemeckej spolkovej vlády.  

Lídri nemeckých koaličných strán sa na podobe nového zákona o integrácii utečencov dohodli už v polovici apríla. Pred predložením parlamentu ho však ešte prediskutovali s predstaviteľmi jednotlivých spolkových krajín. 

Navrhovaný zákon uľahčuje migrantom prístup na nemecký pracovný trh, zároveň ich však zaväzuje absolvovať integračné kurzy. Počítal tiež s rozšírením a skrátením čakacích dôb na takéto kurzy a so zintenzívnením výučby nemeckého jazyka pre azylantov.

Medzi širokou škálou navrhovaných opatrení je aj zriadenie približne 100.000 vládou dotovaných pracovných príležitostí. Návrh tiež dočasne obmedzuje slobodu pohybu azylantov a zavádza sankcie pre tých, ktorí sa odsťahujú z úradmi určeného miesta.

Do Nemecka dorazilo vlani približne 1,1 milióna migrantov a utečencov. Nemecko sa rozhodlo udeliť azyl približne polovici z nich a ďalším desiatim percentám žiadateľov dovolilo na svojom území ostať z iných dôvodov. 

Inzercia

Odporúčame

SaS opäť neuspela, bezplatné sterilizácie nebudú

SaS opäť neuspela, bezplatné sterilizácie nebudú

Ženy, ktoré budú chcieť podstúpiť sterilizáciu, budú musieť naďalej za tento zákrok platiť. Lucia Nicholsonová a Natália Blahová (SaS) dnes na pôde Národnej rady SR podobne ako v minulosti nepresadili novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá dávala matkám s minimálne štyrmi deťmi alebo matkám starším ako 35 rokov s minimálne tromi deťmi nárok na bezplatnú dobrovoľnú sterilizáciu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.