Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. február 2010

Slečny, máte padáka

O vplyve mediálneho zobrazenia žien na psychiku hovorí množstvo štúdií. V posledných rokoch sa však objavujú nápady, ktoré dávajú šancu, že z teoretizovania možno prejsť k zaujímavým riešeniam. Len kosť a koža Vrcholom rôznych odvážnych krokov je rozhodnutie najväčšieho časopisu pre ženy v Nemecku....

O vplyve mediálneho zobrazenia žien na psychiku hovorí množstvo štúdií. V posledných rokoch sa však objavujú nápady, ktoré dávajú šancu, že z teoretizovania možno prejsť k zaujímavým riešeniam.

Len kosť a koža

Vrcholom rôznych odvážnych krokov je rozhodnutie najväčšieho časopisu pre ženy v Nemecku. Mesačník Brigitte dal od nového roka padáka profesionálnym modelkám. Dôvod? Boli príliš chudé.

Anonymné vychudnuté postavy tak vystriedali „reálne“ ženy rôznych povolaní, veku i váhy. V januárovom čísle napríklad stretneme 31-ročnú čašníčku Domeniku, predavačku Chiaru, 44-ročnú speváčku Diddu a ďalšie. „Ideme robiť časopis pre ženy také, aké sú. A nie ako by ich niektorí chceli mať,“ vysvetľuje pre Deutsche Welle šéfredaktorská dvojica Andreas Lebert a Brigitte Huberová.

Andreas Lebert si sťažuje, že už ho nebaví retušovať fotografie „tenkých“ modeliek. „Kŕmili sme ženy vo Photoshope,“ priznáva pre portál novín The Times. Celý módny priemysel je anorektický, tvrdí.

Riešením podľa neho bolo rozlúčiť sa s modelkami a začať spolupracovať s obyčajnými ženami. „Ženy sa zmenili. Nepotrebujú anonymné postavy,“ myslí si Lebert. Rozhodnutie bolo „o ženách, ktoré sú unavené pozerať sa na obrázky, ktoré nemajú s nimi nič spoločné,“ dodáva jeho kolegyňa Brigitte Huberová.

Niektorí už stihli tvorcov nemeckého časopisu obviniť, že nejde o žiadnu snahu byť bližšie k bežným ženám, ale o finančnú kalkuláciu. Vraj Brigitte fotením obyčajných žien ušetrí náklady na drahé profesionálne modelky. Andreas Lebert to odmieta. Argumentuje, že každá dáma dostane rovnaké peniaze ako v prípade modelky.

Krok magazínu, ktorý si mesačne prečítajú tri milióny ľudí, vyzerá byť zatiaľ vydarený. Z prvého „revolučného“ čísla sa predalo o čosi viac. Do redakcie prišli tisíce povzbudzujúcich mailov, medzi nimi aj od známych nemeckých spevákov či hercov.

Inzercia

Keď sa nezmestia do šiat

Bizarnú starosť mali v britskom módnom časopise Vogue, ktorý sa radí k najvplyvnejším módnym magazínom na svete. Jeho šéfredaktorka Alexandra Shulmanová vyzvala pred pol rokom módnych návrhárov na zmenu myslenia.

Problém spočíval v tom, že dievčatá sa nemohli zmestiť pri fotení do extrémne úzkych šiat. Do šiat, ktoré návrhári pošlú do redakcie, sa dokážu vtesnať len ženy s vyziabnutými postavami. „Dospela som k záveru, že ani moji čitatelia ani britská verejnosť sa naozaj nechce pozerať na tak chudé dievčatá,“ uviedla Shulmanová v liste módnym domom ako Prada či Versace. Ako píše Daily Telegraph, priznala tiež, že modelky na fotografiách potom retušujú, aby vyzerali "plnšie".

Späť k plnej štíhlosti

Snaha ísť proti prúdu a ukázať aj menej štíhle postavy nie je nová. Ešte v roku 2005 použila značka Dove v reklame na pleťový krém skutočné ženy. Debata o nebezpečne chudých dievčatách nabrala na obrátkach o rok neskôr, po úmrtí viacerých modeliek, ktoré držali extrémnu diétu. Ďalšie pokusy, ktoré by chceli zastaviť čudný trend v módnej a mediálnej brandži, nemali však ambíciu vydržať dlhšie a išlo skôr o jednorazové akcie.

Médiá nepatria medzi inštitúcie, ktoré by sa zvykli riadiť prirodzeným vkusom. Ak nájde Brigitte a rozhnevaná šéfka Vogue pochopenie aj u konkurencie, môžeme byť svedkami mediálnej sebareflexie, ktorá by sa cenila už len preto, že ženy budú o čosi spokojnejšie.

Pavol Rábara
Foto: jmcolberg.com, Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

Internetové pokánie

Internetové pokánie

Postoy týždňa: Dve správy, ktoré (možno) zmenia svet novín: Web amerického denníka New York Times bude spoplatnený. Pán Jobs predviedol hračku, ktorá dokáže elegantne nahradiť papierové noviny. Aj keď Postoy.sk nemá ambíciu riešiť technologické záležitosti, kontext spomínaných dvoch udalostí je nato...

Ekonómovia: Ide o peklo, nie o Boha

Ekonómovia: Ide o peklo, nie o Boha

Prečo sú ľudia zlí, aj keď veria v Boha? Knihožrút Rado Baťo si opäť nechal poslať z Amazonu knihu, kde sa kladú zaujímavé otázky a hľadajú odpovede. Najnovšie si vybral už osvedčeného Stevena Landsburga, ktorý je pre schopnosť populárneho písania o zložitých problémoch zárukou slušnej show. Baťo si...

Váš pohľad: Nová zbraň

Váš pohľad: Nová zbraň

V tejto chvíli išlo o jediný možný ťah Mikuláša Dzurindu. Mohol aj ostať, ale stal by sa hrobárom vlastnej strany. A mohol sa len postaviť po bok Vladimíra Mečiara, ktorý svoju stranu založil a bude aj tým, kto ju pochová. Keď nie po týchto, po ďalších parlamentných voľbách určite. Mikuláš Dzurinda ...