Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2016

Nový Colný kódex Únie sprísňuje pravidlá, ale ponúka aj viac výhod

Nový Colný kódex Únie, ktorý má zlepšiť bezpečnosť v oblasti medzinárodného obchodu, sprísňuje pravidlá pre obchodníkov so zahraničným tovarom, žiadajúcich o povolenie na rýchlejšie a jednoduchšie colné konanie. Zároveň však budú mať držitelia povolenia viac výhod ako doteraz. TASR o tom informovala hovorkyňa Colného úradu (CÚ) Žilina Božena Chríbiková.

Nová legislatíva podľa nej upravila pôvodné kritériá pre žiadateľov, ktorí sa chcú dostať do zoznamu schválených hospodárskych subjektov. "Nakoľko ide o spoľahlivé firmy, v colnom konaní pri zahranično–obchodných operáciách im dôverujú colné správy všetkých členských štátov a podliehajú menšiemu počtu fyzických a dokladových kontrol. Podľa nových predpisov musia budúce schválené hospodárske subjekty prejsť podmienkami, ktorých splnenie sa doteraz nevyžadovalo. Takzvané povolenie AEO dostanú len firmy bez akéhokoľvek závažného porušenia alebo opakovaných porušení daňových predpisov, vrátane závažných trestných činov súvisiacich s hospodárskou činnosťou," upozornila Chríbiková.
      

Doplnila, že jedno z dvoch povolení umožní držiteľovi využívať zjednodušené postupy v colnom konaní. "Tu sa po novom zavádzajú aj kritériá na praktické normy pre odbornú spôsobilosť alebo odbornú kvalifikáciu priamo spojenú s vykonávanou činnosťou. Znamená to preukázanie buď trojročnej skúsenosti alebo preukázané adekvátne vzdelanie v colnej oblasti. Druhý typ povolenia oprávňuje na uľahčenia v oblasti bezpečnosti a ochrany. Ak žiadateľ splní kritériá na vydanie oboch druhov povolení, dostane jedno kombinované," uviedla hovorkyňa CÚ Žilina.
      

Podotkla, že oproti predchádzajúcej prináša nová legislatíva aj niekoľko výhod navyše. "Status schváleného hospodárskeho subjektu umožní prístup k viacerým druhom zjednodušení, z ktorých niektoré môžu získať len držitelia povolenia AEO. Ďalšie zvýhodnenie sa týka financií pri zabezpečení colného dlhu a ostatných platieb. Na Slovensku je momentálne 78 platných povolení, vydaných pre schválené hospodárske subjekty. Zatiaľ zostávajú v platnosti, ale najneskôr do 1. mája 2019 budú prehodnotené," dodala Chríbiková.
      

Inzercia

Odporúčame

Prvá fáza evakuácie migrantov z Idomeni sa zaobišla bez incidentov

Prvá fáza evakuácie migrantov z Idomeni sa zaobišla bez incidentov

Grécke úrady dnes z najväčšieho provizórneho utečeneckého tábora v krajine, nachádzajúceho sa v obci Idomeni, evakuovali prvých 838 migrantov, ktorých 18 autobusmi previezli do nového utečeneckého tábora na severe krajiny. Informovala o tom agentúra AP. Hovorca vlády pre utečeneckú krízu Jorgos Kiritsis v pondelok povedal, že polícia nepoužije silu a že celá operácia potrvá asi týždeň až 10 dní.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.