Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2016

Maďarsko: Referendum o kvótach napadli na ústavnom súde

Referendum o povinnom prerozdeľovaní utečencov, ktoré iniciovala maďarská vláda, napadli anonymným podaním na ústavnom súde. Súd má na vynesenie príslušného rozhodnutia 30 dní, informovala dnes agentúra MTI.

Hlavný tajomník súdu Botond Bitskey v tejto súvislosti pre MTI uviedol, že parlamentné uznesenie nariaďujúce ľudové hlasovanie môže napadnúť ktokoľvek. V tomto prípade išlo o súkromnú osobu.
      

Ústavný súd v zmysle príslušných právnych noriem o podaní informoval kanceláriu prezidenta a Národnú volebnú komisiu (NVB).
      

Súd už avizoval, že v súvislosti so sťažnosťami, ktoré sa budú týkať tohto referenda, rozhodne do polovice júla, ešte pred súdnymi prázdninami.
      

Vypísanie referenda o utečeneckých kvótach napadla sťažnosťou 16. mája aj Maďarská liberálna strana (MLP). Sťažnosť sa ale týka verdiktu najvyššieho súdu z 3. mája; podal ju predseda MLP Gábor Fodor.
      

Fodor sa v nej v prvom rade odvoláva na to, že referendová otázka vlády nepatrí do kompetencie parlamentu ale Európskej únie - preto o nej nie je možné rozhodnúť v plebiscite.
      

Najvyšší súd 3. mája rozhodol, že maďarská vláda môže vypísať referendum o povinnom prerozdeľovaní utečencov, čím odmietol odvolania proti príslušnému rozhodnutiu NVB.
      

Poslanci maďarského parlamentu 10. mája v zrýchlenom konaní schválili uznesenie, ktoré nariaďuje uskutočniť referendum o povinnom prerozdeľovaní utečencov.
      

"Ste za to, aby Európska únia aj bez súhlasu maďarského parlamentu mohla stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?" - znie otázka referenda, ktoré by sa mohlo uskutočniť v septembri alebo v prvých októbrových dňoch.
 

Inzercia

Odporúčame

Prvá fáza evakuácie migrantov z Idomeni sa zaobišla bez incidentov

Prvá fáza evakuácie migrantov z Idomeni sa zaobišla bez incidentov

Grécke úrady dnes z najväčšieho provizórneho utečeneckého tábora v krajine, nachádzajúceho sa v obci Idomeni, evakuovali prvých 838 migrantov, ktorých 18 autobusmi previezli do nového utečeneckého tábora na severe krajiny. Informovala o tom agentúra AP. Hovorca vlády pre utečeneckú krízu Jorgos Kiritsis v pondelok povedal, že polícia nepoužije silu a že celá operácia potrvá asi týždeň až 10 dní.

Prípad Marca riešil ľudskoprávny výbor

Prípad Marca riešil ľudskoprávny výbor

Prípad malého Marca, ktorého približne v polovici mája odviezla jeho matka z obce Brehy v okrese Žarnovica do Švajčiarska, zamestnal aj poslancov z Výboru NR SR pre ľudská práva a národnostné menšiny. Rokovanie, ktoré iniciovala opozícia, zatiaľ skončilo bez výsledku. Pozvanie na výbor prijali aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš (Smer-SD), štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (Most-Híd), verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová či detská ombudsmanka Viera Tomanová. Kauze sa venuje aj parlamentný sociálny výbor.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.