Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2016

Prvá fáza evakuácie migrantov z Idomeni sa zaobišla bez incidentov

Grécke úrady dnes z najväčšieho provizórneho utečeneckého tábora v krajine, nachádzajúceho sa v obci Idomeni, evakuovali prvých 838 migrantov, ktorých 18 autobusmi previezli do nového utečeneckého tábora na severe krajiny. Informovala o tom agentúra AP. Hovorca vlády pre utečeneckú krízu Jorgos Kiritsis v pondelok povedal, že polícia nepoužije silu a že celá operácia potrvá asi týždeň až 10 dní.

Dnešné vysťahovanie sa zaobišlo bez incidentov, potvrdila zástupkyňa organizácie Lekári bez hraníc Vicky Markolefová, ktorá súčasne vyjadrila nádej, že situácia sa nezmení ani v najbližších dňoch.
      

Na evakuáciu dohliadalo odhadom 700 policajtov, z nich 400 patrilo k zásahovým jednotkám.
      

Ako spresnila AP, polícia počas evakuácie nedovolila novinárom vstup do tábora.
      

Tábor vznikol na mieste, kde utečenci a migranti smerujúci na sever Európy prechádzali hranice z Grécka do Macedónska. Podľa odhadov sa v ňom do dnešného rána nachádzalo ešte asi 8400 ľudí.
      

Úrady sa pokúšali presvedčiť ľudí z tábora v Idomeni, medzi ktorými sú stovky rodín s malými deťmi, aby oblasť opustili dobrovoľne. Časť z nich tak aj urobila, ale ďalší sa vyjadrili, že do iných táborov ísť nechcú, lebo majú v úmysle pokračovať v ceste do Európy.
      

Grécke úrady očakávajú, že v dohľadnom čase sa obnoví aj doprava na železničnej trati, ktorá prechádzala územím tábora a od 20. marca bola prerušená v dôsledku protestov migrantov.
      

Hovorca gréckej železničnej spoločnosti dnes uviedol, že 66 dní trvajúce zastavenie dopravy na tejto trati spôsobilo dopravcom škody vo výške šesť miliónov eur. Hovorca vlády pre utečeneckú krízu dnes odhadol, že železničná trať by mohla byť funkčná už v najbližších dňoch.

Inzercia

Odporúčame

Prípad Marca riešil ľudskoprávny výbor

Prípad Marca riešil ľudskoprávny výbor

Prípad malého Marca, ktorého približne v polovici mája odviezla jeho matka z obce Brehy v okrese Žarnovica do Švajčiarska, zamestnal aj poslancov z Výboru NR SR pre ľudská práva a národnostné menšiny. Rokovanie, ktoré iniciovala opozícia, zatiaľ skončilo bez výsledku. Pozvanie na výbor prijali aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš (Smer-SD), štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (Most-Híd), verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová či detská ombudsmanka Viera Tomanová. Kauze sa venuje aj parlamentný sociálny výbor.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.