Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2016

Boje v Donbase si vyžiadali život siedmich vládnych vojakov

Prestrelky v Donbase na východe Ukrajiny si za uplynulých 24 hodín vyžiadali životy siedmich vojakov ukrajinských vládnych síl.

Ďalších deväť vládnych vojakov utrpelo zranenia, informoval dnes v Kyjeve tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Oleksandr Turčynov.

Podľa Turčynova proruskí povstalci značne zvýšili intenzitu ostreľovania pozícií ukrajinských bezpečnostných síl v Donbase. Tvrdí tiež, že v priestore badať "systematickú prípravu" na eskaláciu bojov v tejto oblasti. Turčynov ďalej uviedol, že druhá strana konfliktu čoraz častejšie využíva drony.

Zodpovednosť za najnovší vývoj Turčynov zvalil na Rusko, na jeho vojenské a politické vedenie, ktoré "systematicky a dôsledne podkopáva mierové cesty riešenia konfliktu a oslobodenie okupovaných území".

"Demonštratívna a rozsiahla aktivizácia krvavých provokácií zo strany ruských okupačných síl úplne neguje prímerie. Rozmiestnením palebných postavení v obytných štvrtiach obsadených obcí a použitím ťažkých zbraní, zakázaných dohodami z Minska, ruskí vojaci značne zosilnili intenzitu ostreľovania pozícií ukrajinských ozbrojených síl," uvádza sa v Turčynovovom vyhlásení. 

Ukrajinské vedenie spustilo v apríli roku 2014 v Donbase tzv. protiteroristickú operáciu (ATO) proti samozvaným republikám, ktoré proruskí separatisti vyhlásili na území Doneckej a Luhanskej oblasti v dôsledku svojej nespokojnosti so zosadením proruskej vlády prezidenta Viktora Janukovyča a následnou zmenou mocenských pomerov v krajine. 

Tieto boje na východe Ukrajiny si doteraz vyžiadali vyše 9000 obetí na životoch. Od septembra 2014 strany konfliktu podpísali tri dokumenty upravujúce opatrenia, ktoré by mali viesť k  deeskalácii konfliktu. Napriek podpísaniu týchto dohôd o prímerí na styčnej línii sporadicky pokračujú ozbrojené zrážky medzi silami ATO a proruskými povstalcami. 

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.