Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2016

Ukrajina protestuje proti návšteve ruského premiéra na Kryme

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo protest v súvislosti s pondelkovou návštevou ruského premiéra Dmitrija Medvedeva na suverénnom území Ukrajiny, ktoré zahŕňa aj Krymskú autonómnu republiku a mesto Sevastopol.

Informovala o tom dnes agentúra UNIAN.

Medvedevov pobyt na území Krymskej autonómnej republiky je "očividným pohŕdaním suverenitou Ukrajiny, dôkazom porušovania Charty OSN a zásad a noriem medzinárodného práva zo strany Ruska a vedomým ignorovaním jeho medzinárodných záväzkov," uvádza sa vo vyhlásení ukrajinského rezortu diplomacie. 

Zodpovednosť za tieto a ďalšie prípady porušovania medzinárodných právnych noriem nesie podľa Kyjeva Ruská federácia ako "štát-okupant a nelegitímne orgány krymského vedenia a ich predstavitelia". 

Ako informovala agentúra TASS, Medvedevova návšteva na Kryme bola tentoraz zameraná na kultúru: navštívil tam viacero múzeí a galérií, pričom ubezpečil, že pre ruskú vládu je finančná podpora múzeí Krymu a Sevastopola jednou z prioritných úloh, keďže v tejto oblasti existuje mnoho problémov, nahromadených za obdobie, kým Krym patril Ukrajine. 

Krymský polostrov a mesto Sevastopol sú od jari 2014 subjektmi Ruskej federácie, a to na základe referenda, ktoré Ukrajina ani Západ neuznali. Za odtrhnutie autonómnej republiky od Ukrajiny v referende hlasovalo vyše 95 percent voličov.

Tento vývoj viedol proruské sily v Donbase k posilneniu snáh o odtrhnutie sa od Kyjeva. Na základe referend tam vyhlásili nezávislé ľudové republiky, ktoré Ukrajina a Západ tiež neuznávajú.

Tieto separatistické tendencie v Donbase sa Kyjev snažil zastaviť spustením protiteroristickej operácie (ATO) vládnych síl. Následné boje na východe Ukrajiny si doteraz vyžiadali vyše 9000 obetí na životoch.

Inzercia

Odporúčame

Krajniak: Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu

Krajniak: Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu

Brániť suverenitu národných štátov nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu. V pléne Národnej rady SR to dnes vyhlásil poslanec Milan Krajniak, ktorý ostro kritizoval údajné vzdávanie sa suverenity Slovenska v prospech Bruselu, v ktorom chce podľa jeho slov Slovensko pokračovať aj počas svojho predsedníctva v Rade EÚ.

Jágr nebude reprezentovať Česko na Svetovom pohári

Jágr nebude reprezentovať Česko na Svetovom pohári

Česko sa na jeseň na hokejovom Svetovom pohári v Toronte predstaví bez Jaromíra Jágra. Elitný útočník sa rozhodol na prestížnom podujatí neštartovať, o čom už cez víkend informoval generálneho manažéra českej reprezentácie Martina Ručinského.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.