Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2016

MMF: Grécky dlh je neudržateľný

Krajina potrebuje podľa MMF zníženie dlhovej záťaže. To však odmieta Nemecko. MMF zdôraznil, že analýzu zatiaľ neschválilo vedenie fondu.

Medzinárodný menový fond (MMF) sa pred rozhodujúcimi rokovaniami o Grécku rozchádza s Nemeckom v názore na udržateľnosť dlhu Atén. Informovala o tom agentúra DPA.

Grécka dlhová záťaž je neudržateľná, uviedol MMF vo svojej včera zverejnenej predbežnej analýze udržateľnosti gréckeho dlhu. Krajina potrebuje podľa fondu zníženie dlhovej záťaže. To však odmieta Nemecko. MMF zdôraznil, že analýzu zatiaľ neschválilo vedenie fondu.

Podľa výpočtov fondu bez ďalšieho zmiernenia dlhovej záťaže grécky dlh v roku 2020 dosiahne 174 % hrubého domáceho produktu (HDP). V roku 2060 by takmer 60 % výkonu gréckej ekonomiky išlo len na obsluhu dlhu, ktorý by dosiahol 260 % HDP, pretože záchranné úvery s priaznivými podmienkami by museli byť nahradené úvermi s trhovým úročením.

MMF preto navrhuje výrazné predĺženie splatnosti úverov. Úročenie by malo byť zmrazené na 1,5 %. Grécko však musí pokračovať v úsporách. "Dôchodkový systém sa nedá zaplatiť a je neudržateľný," uvádza sa v analýze.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.