Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. máj 2016

Lajčák: EÚ prijala s úľavou, že Rakúsko nebude mať extrémistického prezidenta

Výsledok druhého kola rakúskych prezidentských volieb bol dnes hlavnou témou kuloárnych rozhovorov na Rade EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli.

Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, podľa ktorého diplomati "s úľavou" prijali správu, že sa víťazom volieb stal Alexander Van der Bellen.

"Všetci ministri zisťovali, aký je vývin situácie. Nakoniec s neskrývanou úľavou sme si vypočuli informáciu nášho rakúskeho kolegu, že vyhral kandidát s podporou Strany zelených a nie kandidát Slobodnej strany Rakúska," uviedol Lajčák pred novinármi.

Podľa jeho slov sa dá povedať, že Rakúsko sa vyhlo tomu, aby bolo prvou členskou krajinou EÚ, kde by sa predstaviteľ extrémistickej politickej skupiny stal hlavou štátu. Zároveň však dodal, že počet hlasov pre Norberta Hofera, ktorý prehral len o vyše 30.000 hlasov, EÚ nemôže ignorovať.

Na otázku, ako môže EÚ zabrániť nárastu extrémizmu a extrémistických a populistický strán, Lajčák odpovedal, že sa nedá v tomto smere uvažovať o nejakom jednorazovom opatrení. Dodal, že chybou inštitúcií EÚ je to, že sa príliš vzdialili obyčajným ľuďom, ktorí už nemajú dôveru v štandardné politické strany a ich lídrov. Takýto voliči sa potom utiekajú sa k tým, ktorí sľubujú, že vyriešia ich problémy rýchlo a bezbolestne, čo sa nedá.

"V mnohých krajinách EÚ medzi najsilnejšie politické strany patria práve takéto subjekty a je čas na budíček, aby sa európske inštitúcie vymanili z bubliny, ktorá im bráni vnímať svet taký, aký je," skonštatoval Lajčák. 

Inzercia

Odporúčame

Hantuchová prehrala v 1. kole dvojhry s Lučičovou-Baroniovou

Hantuchová prehrala v 1. kole dvojhry s Lučičovou-Baroniovou

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová rovnako ako jej krajanka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. V pozícii kvalifikantky prehrala s Chorvátkou Mirjanou Lučičovou-Baroniovou za 57 minút hladko 1:6, 2:6.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.