Za zvesenie štandardy na Pražskom hrade pôjdu pred súd tri osoby
Štátny zástupca je presvedčený, že má teraz v rukách všetky potrebné podklady, aby dokázal, že členovia skupiny Ztohoven vlani v septembri spáchali na Pražskom hrade trestné činy. "Môžem potvrdiť, že sme dnes podali obžalobu na tri osoby. Policajný orgán doplnil vyšetrovanie o potrebné dôkazy. Vecou sa teraz bude zaoberať Obvodný súd pre Prahu 1," povedal štátny zástupca Jan Lelek.
Súdy pôvodne v prípade vyvesenia trenírok konali v skrátenom konaní. Obvodný ani odvolací súd však obžalovaných nepotrestali. V spise podľa nich nebol dostatok dôkazov; sudcom chýbali najmä výsluchy svedkov, ktorí sa mali vyjadriť k poškodeniu strechy a stožiaru.
Červené trenírky vyvesili na Pražskom hrade traja muži z umeleckej skupiny Ztohoven vlani v septembri s cieľom vyjadriť kritický postoj voči prezidentovi Milošovi Zemanovi. Podľa nich trenírky predstavovali "štandardu muža, ktorý sa nehanbí za nič". Na strechu vyliezli po lešení v prezlečení za kominárov.
Prezidentov hovorca Jiří Ovčáček neskôr uviedol, že pri udalosti došlo ku škode takmer 100.000 korún. Štandarda, ktorej cena bola vyčíslená na 33.000 korún, sa totiž stratila, skupina navyše údajne poškodila strechu a stožiar.
Okrem politického a trestnoprávneho rozmeru čin ovplyvnil aj pozíciu činiteľov zodpovedných za bezpečnosť prezidenta. Kvôli incidentu neskôr vo funkcii skončili šéf Bezpečnostného odboru Pražského hradu Jan Fulík, veliteľ Hradnej stráže Radim Studený, ako aj veliteľ prezidentovej ochranky Petr Dongres, konštatuje ČT.
Dnes treba vedieť
Utečenecká kríza tu bude aj na budúci rok, uviedol Kaliňák
Ak si niekto myslí, že utečenecká kríza už na budúci rok nebude, je na veľkom omyle.
Hamilton vyhral Veľkú cenu Ruska
Lewis Hamilton oslávil deviaty triumf v sezóne a celkovo 42. víťazstvo v kariére.
Gréci sa v nasledujúcom období budú musieť uskromniť
Vláda gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa získala v parlamente dôveru, teraz bude musieť uskutočniť náročné úsporné opatrenia a reformy. Uviedol to portál rakúskeho denníka Die Presse.
V Bielorusku si volia prezidenta, Lukašenko nemá vážneho súpera
Prezidentské voľby sa dnes konajú v Bielorusku, v ktorých autoritársky líder Alexander Lukašenko nemá žiadneho vážneho súpera a podľa očakávania hladko získa ďalšie, už piate päťročné funkčné obdobie.
O vrátenie slovenského pasu požiadalo 71 ľudí, zatiaľ ho dostalo 33 občanov
Od februára požiadalo o vrátenie slovenského štátneho občianstva
Publicista Hrabko: Prezident svojím prejavom poškodil záujmy Slovenska
Podľa Juraja Hrabka prejav poukázal na nejednotnosť slovenskej politickej reprezentácie a prezident Andrej Kiska by mal zo svojej funkcie odstúpiť.
Z Košíc sa už lieta do Bristolu
Z košického letiska v sobotu odletelo prvé lietadlo, ktoré bude premávať na novej pravidelnej linke Košice – Bristol. Aerolínie Wizz Air budú toto letecké spojenie medzi Košicami a anglickým Bristolom zabezpečovať dvakrát týždenne, vždy v utorok a sobotu.
Slovenské hádzanárky prehrali s Poľkami, zatiaľ sú bez bodu
Slovenky prehrali s Poľskom 21:23, predtým s Maďarskom 19:32.
Samovražedný atentátnik v Kábule zaútočil na konvoj zahraničných vojakov
Hlasný výbuch otriasol dnes ráno centrom afganského hlavného mesta Kábul pri samovražednom útoku na konvoj zahraničných vojakov. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa bezpečnostných síl.
Izraelské letectvo udrelo na výcvikový tábor hnutia Hamás v Gaze
Izraelské stíhačky v sobotu zaútočili na výcvikový tábor ozbrojeného krídla Hnutia islamského odporu (Hamás) v pásme Gaza. Informovala o tom agentúra DPA.