Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. máj 2016

Poprad ukončí zmluvu s firmou Veolia Energia, teplo si bude vyrábať sám

Francúzskej spoločnosti Veolia Energia Slovakia, ktorá dodáva teplo a úžitkovú vodu v Poprade, končí po 20 rokoch zmluva.

Primátor mesta Jozef Švagerko na dnešnom mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva uviedol, že jej ju už nechce predĺžiť. Rozhodol sa vytvoriť novú mestskú spoločnosť, ktorá by na území mesta zaujala jej miesto. Mestskí poslanci jeho návrh podporili.

Podľa Švagerka nešlo o jednoduché rozhodovanie. "Rozhodol som sa nepodpísať predĺženie zmluvy spoločnosti Veolia. Riešim, aby sme si dokázali zabezpečiť teplo vlastnou stopercentnou firmou," povedal primátor, ktorý zároveň verejne vyhlásil, že v mestskej spoločnosti bude stanovená dozorná rada zložená z odborníkov a zástupcov poslancov. Bude dbať na to, aby sa do systému vracali peniaze. S jeho názorom nesúhlasil poslanec Štefan Pčola.

"Musím povedať, že mi chýba nejaký konkrétny projekt a čísla, ktoré by ma mali presvedčiť. Stále tu hovoríme len o nejakom zámere, nebolo tu však nič povedané o garanciách, ktoré by nám model priniesol," uviedol na rokovaní zastupiteľstva Pčola. 

Primátor povedal, že mesto by chcelo vyrábať a dodávať teplo a vodu popradským domácnostiam vo vlastnej réžii cez novozaloženú Popradskú energetickú spoločnosť (PES). Samospráva spoločnosti Veolia Energia Slovensko vypovedala kontrakt a od 1. januára 2017 bude kúriť sama. Poslankyňa Beáta Sichrovská ako príklad mestskej spoločnosti, ktorá v Poprade prevádzkuje výrobu tepla a vody, uviedla spoločnosť zo Spišskej Novej Vsi, kde firma zabezpečuje teplo už niekoľko rokov. Poslanec Milan Baran povedal, že dodávanie tepla a vody v meste je alfou a omegou. Poslanec Rudolf Kubus sa obáva, že PES nebude takúto záťaž zvládať. 

Predseda predstavenstva spoločnosti Veolia Energia Ľuboš Kertézs vyslovil nedôveru založeniu PES. "Cena tepla je v Poprade o 3 percentá nižšia ako v Poprade. Tvrdenie, že s Veoliou rokujeme, nie je pravda, pretože sme ani raz nerokovali o zmluvných podmienkach," dodal Kertész. Veolia v súčasnosti dodáva teplo do 27 miest a obcí na Slovensku. V spoločnosti mesto ovláda 25 percent akcií, zvyšok kontroluje Veolia. "V Poprade je jedna z najnižších cien tepla na Slovensku. Ide o bezproblémové a bezporuchové dodávky tepla do domácnosti. Za 20 rokov sme do podpory kultúry a športu v meste investovali viac ako 8 miliónov eur," uviedol generálny riaditeľ skupiny Veolia na Slovensku Miroslav Kot. 
 

Kertész uviedol, že spoločnosť ponúkla vedeniu mesta predĺženie nájomnej zmluvy na ďalších 20 rokov. "Okrem toho sme ponúkli aj konkrétny plán technického rozvoja mesta, dobudovanie 269 domových odovzdávacích staníc tepla, rekonštrukciu tepelných rozvodov za predizolované potrubia v celkovej výške zhruba 14 miliónov eur. Z toho by bol mestský podiel zhruba 3 milióny eur a zvyšnú sumu by dala firma Veolia Energia Poprad," vymenoval Kertész. Viceprimátor mesta Poprad Igor Wzoš uviedol, že mesto musí ísť vlastnou cestou a bude na tom benefitovať. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.