Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. máj 2016

Stovky čerpacích staníc vo Francúzsku zostali zatvorené, nemajú palivo

Protestujúci zablokovali dodávky z najmenej polovice z ôsmich francúzskych rafinérií v reakcii na nový zákonník práce.

Stovkám čerpacích staníc vo Francúzsku sa v nedeľu minulo palivo a museli zatvoriť v dôsledku protestov odborárov, ktorí nesúhlasia s novým zákonníkom práce a zablokovali ropné rafinérie a sklady paliva, informovala BBC. Minister dopravy Alain Vidalies povedal, že z 12.000 čerpacích staníc v krajine ich bolo v nedeľu 820 celkom bez paliva a ďalším 800 chýbal najmenej jeden druh paliva.

Premiér Manuel Valls vyhlásil, že Francúzsko má dostatočné zásoby, aby sa s blokádou vyrovnalo. "Máme situáciu plne pod kontrolou. Myslím si, že niektoré z rafinérií a skladov, ktoré boli zablokované, už nie sú alebo nebudú v nadchádzajúcich hodinách či dňoch," citovala ho BBC.

Protestujúci zablokovali dodávky z najmenej polovice z ôsmich francúzskych rafinérií v reakcii na nový zákonník práce, ktorý uľahčuje zamestnávateľom prepúšťanie a najímanie zamestnancov a znižuje ich pracovno-právnu ochranu.

Vláda nový reformu presadila 10. mája bez toho, aby o nej nechala hlasovať parlament.

Predĺžený štrajk vo francúzskych rafinériách v roku 2010 vyústil v nadbytok surovej ropy v Európe a spôsobil, že tisícom čerpacích staníc sa minuli palivá.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.