Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. január 2010

Internetové pokánie

Postoy týždňa: Dve správy, ktoré (možno) zmenia svet novín: Web amerického denníka New York Times bude spoplatnený. Pán Jobs predviedol hračku, ktorá dokáže elegantne nahradiť papierové noviny. Aj keď Postoy.sk nemá ambíciu riešiť technologické záležitosti, kontext spomínaných dvoch udalostí je nato...

Postoy týždňa: Dve správy, ktoré (možno) zmenia svet novín: Web amerického denníka New York Times bude spoplatnený. Pán Jobs predviedol hračku, ktorá dokáže elegantne nahradiť papierové noviny.

Aj keď Postoy.sk nemá ambíciu riešiť technologické záležitosti, kontext spomínaných dvoch udalostí je natoľko zaujímavý, že stojí za pár provokácií.

Otázka, či by ste za tento web boli ochotní platiť, je momentálne zbytočná. Aspoň z pohľadu autora, podľa ktorého aj tak raz platiť budete. Takéto tvrdenie netreba chápať hneď ako vyhrážku, je to skôr záležitosť tipu (či želania?), pričom na tom nezmení nič ani fakt, že sám autor nepohrdne obsahom zadarmo.

Po čase sa objavil ďalší veľký hráč, ktorý nebude ponúkať svoj web zdarma. Po Rupertovi Murdochovi sa podobne rozhodli aj v New York Times. Azda najznámejšie noviny na svete plánujú pýtať za články na webe od roku 2011. Nič teda nebráni tomu, aby sa postupne začali pridávať aj ostatní. I keď taký Guardian, ktorý má v Británii najčítanejší web, stále trucuje.

Ak v duchovnom živote platí, že ťažké časy privedú človeka k zmene správania, možno podobné nájsť aj v mediálnej brandži. Kríza je ideálnym časom na internetové pokánie, na obrátenie ku klasickému obchodnému modelu. V tejto chvíli stále nemusí byť isté, či sa to podarí, no podobných avíz ako v prípade Timesov bude asi pribúdať.

K téme:
Médiá 2009: Plač a škrípanie zubami
Rado Baťo: Som menej živelný
Zdieľať

Je zrozumiteľné, že on-line môže ublížiť svojmu tlačenému súrodencovi. No čo v prípade, ak portál nemá svoj printový základ? Pokiaľ je špecializovaný a dokáže prinášať exkluzívne info, neexistuje dôvod pokladať ho za výnimku. V Postoy.sk sme od takejto predstavy ešte stále vzdialení, no stojí za stávku, o koľko (rokov) bude prístup na tento web stáť peniaze.

Inzercia

Len pre zaujímavosť. Ak by si Postoy.sk len teraz pýtal mesačne napríklad jedno euro, dokázal by prinášať podstatne lepšiu žurnalistiku. Imro Gazda by mohol o vatikánskych pikoškách písať častejšie priamo spopod Benediktových okien, Maja Škvarlová by bola na March for life naživo alebo by sme si mohli konečne kúpiť redakčnú SIM kartu.

Tí, čo aspoň okrajovo poznajú dejiny novinárstva, vedia, že zo začiatku žili noviny predovšetkým z predaja. Až neskôr nastal obrat a síce, že inzercia dokáže významne zlacnieť noviny, ktoré sa tak dajú predávať takmer za symbolické sumy. Keď sa budú raz písať dejiny internetovej žurnalistiky, situácia bude vyzerať úplne opačne. Spočiatku ľudia verili, že inzercia dokáže zaručiť bezplatné novinové portály. A tu, zrazu, prídu poplatky za webové čítanie.

Vyzerá to tak, že istotou pre kvalitné médiá sú stále samotní príjemcovia. Čiže vy. V tomto zmysle je myšlienka internetového pokánia dobrý (ná)pad.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

ROZHOVOR: Rado Baťo: Som menej živelný

ROZHOVOR: Rado Baťo: Som menej živelný

Už ho nebaví robiť si žarty z Viery Tomanovej či neustále opakovať pravicové myšlienky. Debatu medzi liberálmi a konzervatívcami považuje u nás za agresívnu a prázdnu. Bol najmladším šéfredaktorom TRENDU, ktorý sa pred rokom ako prvý nebulvárny print venoval kauze františkáni. Jeho blog Knihožrút, k...

Kázeň 2.0: Láska totalitná

Kázeň 2.0: Láska totalitná

Božie slovo dnešnej nedele je jednou veľkou ódou na lásku. Na lásku Boha k človeku. Boh miluje inak, ako človek. Nemiluje pre niečo. Miluje, lebo sa túži dať. Boh je verný vo svojej láske. A to aj vtedy, keď mu lásku opätujeme, aj vtedy, keď by sme ho najradšej zabili, ako sa to v dnešnom evanjeliu ...

Blogujúci kňazi: Je nás málo, ale baví nás to

Blogujúci kňazi: Je nás málo, ale baví nás to

Pápež Benedikt XVI. nedávno vyzval kňazov, aby pri ohlasovaní Evanjelia intenzívnejšie využívali nové spôsoby komunikácie, napr. blogy. Je na Slovensku veľa alebo málo blogujúcich kňazov? Poznajú Facebook? Majú problém s anonymnými diskusiami? A čo biskupi a rehoľné sestry? Postoy zisťoval odpovede....