Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. október 2023

O trolloch a o ľuďoch

Nobelovská medaila venovaná na boj proti agresorovi
O trolloch a o ľuďoch

Píše sa rok 1939 a neskorší “osloboditeľ” z Východu sa vrhá na ďalšiu krajinku, ktorú sa chystá dobyť a začleniť do svojho mocnárstva.

- Celé to nebude trvať dlhšie, ako 14 dní, zajtra budeme večerať v Helsinkách, vodcovi dáme pekný darček k šesťdesiatke, - kasajú sa generáli a Molotov. Vieme, ako to celé dopadlo. Nie o tom som však chcel.

Vo Švédsku na rodnom statku v Mårbacku v tej dobe trávi posledné roky svojho plodného života múdra stará žena, spisovateľka, prvá ženská nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Selma Lagerlöfová. Určite ste putovali s jej Nilsom Holgerssonom a divými husami po Švédsku, alebo ste slzili nad nešťastným Gösta Berlingom, či sledovali osud sektárskych dalarnských dedinčanov, čo sa presťahovali do Jeruzalema, prípadne vám mama v detstve čítala z Legiend o Kristovi.

Nuž a táto dáma sa po napadnutí Fínska “hrdinskými” Sovietmi rozhodla poslať svoju nobelovskú medailu fínskej vláde, aby jej pomohla zhromaždiť peniaze na boj proti nepriateľovi.

To by dnes bolo povyku, že takto v podstate prispela k predlžovaniu vojny a ďalšiemu zabíjaniu. Veď agresora predsa treba nechať tak, nech beztrestne vraždí a zaberá cudzie územia, nie?

Na to možno povedať len dve veci:

Po prvé: Pohnutá fínska vláda peniaze získala z iných zdrojov a medailu jej vrátila.

Po druhé: Múdra Selma napísala zbierku poviedok pod názvom: Trollovia a ľudia  (Troll och människor). Musím si ju prečítať…

Inzercia

Som spisovateľ na voľnej nohe. Knižne som debutoval filozofickou monografiou Platón a Augustín. Teleológia a teológia moci. Do slovenskej prózy som vstúpil knihou Archa zmluvy, ktorá sa rok po vydaní v r. 2020 dočkala druhého vydania. V roku 2021 mi vyšiel román Veža zo slonovej kosti. V roku 2022 som publikoval knihu Priestupný rok, ktorá žánrovo vybočuje z mojej doterajšej tvorby, keďže nejde o román, ale o súbor vzájomne nesúvisiacich poviedok a noviel, ktorých jediným spojivom je plynutie času v priebehu výnimočného roka. V najbližších mesiacoch mi vyjde román On postaví dom tebe, na motívy príbehu biblického kráľa Dávida a novela Nedeľa radosti, ktorá bude intímnym ponorom do duše muža stredného veku prechádzajúceho vážnou krízou umocnenou traumatickou udalosťou. Žijem a tvorím v podtatranskej obci Hôrka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.