Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. október 2023

Kňaz Mordel listom predsedovi KDH podporuje Ficov SMER

Po parlamentných voľbách 2023 hrozí, že sa k moci znova dostane Ficov SMER a spol., čiže tí, ktorí majú hlavnú vinu za väčšinu súčasných problémov Slovenska. Výrazne im pomohli aj chyby kresťanov, rozhádaných konzervatívcov, a viacerí cirkevní predstaviteli konajúci v rozpore s tým, čo o politike hovoria pápeži. Malú šancu zabrániť ďalšej Ficovláde chce zmariť aj otvorený list kňaza Štefana Mordela predsedovi KDH Majerskému.
Kňaz Mordel listom predsedovi KDH podporuje Ficov SMER

Jedným z paradoxov formálne kresťanského, a podľa niektorých konzervatívneho Slovenska je to, že v oblasti vlády a politiky sa často a vo veľkom neriadi podľa toho čo o politike hovorí sociálna náuka Cirkvi a pápeži. Aj preto Slovensko po 30 rokoch štátnej samostatnosti patrí k najchudobnejším štátom Európy. Má silno zanedbanú infraštruktúru ako železnice či mosty, v dôsledku zlého stavu zdravotníctva, ktoré 12 rokov pred pandémiou riadil SMER, sa Slováci dožívajú menej než Česi. Tisíce ľudí odchádzajú študovať a pracovať do zahraničia, v produktivite a životnej úrovni nás predbehlo nielen Česko, ale aj štáty, ktoré na tom boli pred 30 rokmi omnoho horšie. (fakty a čísla napr. tu: https://www.postoj.sk/137989/potrebuju-slovaci-silny-stat ) Hlavnou príčinou je zlé riadenie štátu, právny systém a obrovská korupcia, ktorá je na Slovensku mnohoročnou tradíciou. (viac tu: https://www.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia )

V predčasných voľbách 2023 však polovicu parlamentu získali práve tí, ktorí majú najväčšiu vinu na tomto stave. Výrazne im pomohli aj chyby rozhádaných konzervatívcov, ktorí sa nevedia zhodnúť ani na podstatných veciach ako budovanie spravodlivosti, kresťanských hodnotách či ruská vojna proti Ukrajine. Prispela aj Cirkev, ktorá v oblasti politiky až na zriedkavé výnimky nekoná podľa toho, čo o štáte, vláde a politike hovorí Sociálna náuka Katolíckej cirkvi a pápeži. (viac tu: https://www.postoj.sk/136355/cirkev-a-politika-knaz-ziolkovsky-k-volbam )

Slovensko na rázcestí

Aktuálne politici viacerých strán rozhodujú o tom, či sa Slovensko vráti do stavu pred vražou novinára Kuciaka so snúbenicou, a pred voľbami 2023, alebo sa zotaví z dôsledkov predchádzajúcich 12 rokov vlády superkorupčného SMERu a spol. a pandémie Covid-19.

Predseda víťazného Smeru Fico dal hneď po voľbách jasne najavo, že jeho prioritou je „normalizácia“ polície a prokuratúry, čiže čistky a návrat jeho ľudí kryjúcich obrovskú korupciu a mnohomiliónové rozkrádanie štátu. SNS, ktorá bola vždy hlavným koaličným a korupčným partnerom Mečiara a SMERu, to ochotne zopakuje. OĽANO, ktorého šéf po predchádzajúcich vyhratých voľbách svojim chaotickým a niekedy nekorektným správaním výrazne prispel k predčasnému pádu vlády, chce zostať v opozícii. Asi aj preto, že je ľahšie kritizovať ako niesť zodpovednosť.

Rozhodujúci je HLAS Petra Pellegriniho, ktorý rieši ťažkú dilemu. Ak pôjde do koalície s Ficom, v ktorého SMERe robil roky podpredsedu, tak jasne ukáže, že medzi nimi sú len kozmetické rozdiely a možno protichodné osobné záujmy. A prispeje k tomu že Slovensko bude nie silnejším štátom, pomáhajúcim všetkým ľuďom, ako sľuboval pred voľbami, ale slabším štátom pomáhajúcim len vybraným „našim ľudom“. Ak sa spojí s PS a KDH, pomôže Slovensku, ale odmietnu ho viacerí jeho voliči, často bývalí členovia a prívrženci SMERu.

PS sa musí rozhodnúť, či dá prednosť tomu, čo sľubovali najhlasnejšie, a kvôli čomu ich volilo najviac ľudí, čiže demokracii, právnemu štátu, zamedzeniu korupcie a ďalšej ficovlády, podpore Ukrajiny a riadnemu zotrvaniu v štruktúrach EÚ a NATO. Alebo trvaniu na maximálnych požiadvkách progresívno-ideologickej časti svojho programu, ktorá väčšinu voličov až tak nezaujíma, a s ktorou zásadne nesúhlasia konzervatívci.

Neľahká voľba stojí aj pred KDH, ktoré sa po dvoch volebných obdobiach natesno vrátilo do parlamentu. Asi najľahšia možnosť je ísť do opozície ako OĽANO. Mohlo by sa v relatívnom kľude a bez veľkej zodpovednosti vnútorne „utriasť“, navonok dobre prezentovať, a občas vhodným hlasovaním zabrániť zlému či pomôcť lepšiemu hlasovaniu. Druhá, náročnejšia, ale pre Slovensko v rámci reálnych možností najlepšia, je ísť do koalície s PS a HLASom. Čiže zachovať sa podobne ako keď bolo KDH dôležitou súčasťou ideovo viacfarebnej Dzurindovej koalície, ktorá zastavila pohromu mečiarizmu. Alebo príliš krátkej vlády Ivety Radičovej. Na to by si malo uvedomiť politický výtlak získaných 6,82 % a vedieť robiť kompromisy. Tretia možnosť, ktorá by však pomohla jedine Ficovi a jeho ľuďom, je ísť do koalície so SMERom. Pre KDH by to však bola samovražda, lebo by ho mnoho doterajších podporovateľov už nikdy nevolilo. Mikloško, a zdá sa i vedenie KDH, to našťastie zatiaľ odmietlo. Práve túto možnosť však otvoreným listom predsedovi KDH Majerskému naliehavo žiada doc. ThDr. ICLic. Štefan Mordel. List uverejnili Hlavné správy 5. 10. 2023 na stránke s nadpisom „Zachráňme právny štát“ a informáciou že koluje na sociálnej sieti.

Kňaz Mordel za Fica

Mordel vyjadril predpoklad, že Majerský odmietol ponuku „pána Roberta Fica“. Píše že „už samotná správa, že ste sa rozhodli ísť do opozície ma veľmi znepokojila, alebo tým ste sa zaradili do druhého, čiže opozičného tábora vedľa Progresívneho Slovenska, ktoré sa však veľmi snaží dostať sa na Slovensku k moci.“ (ktorá politická strana sa nesnaží dostať k moci?)

„Prvenstvo získala Slovenská sociálna demokracia, čomu sa zo srdca teším. Som však veľmi znepokojený vajataním vedenia KDH a vytvára dojem, že sa nevie zorientovať v súčasnom ideovom chaose a zmätku.“ (Mordel) Voľby však ukázali, že v ideovom zmätku je väčšina Slovenska vrátane mnohých „konzervatívcov“ a duchovných pastierov. Alebo, keď nie v ideovom, tak určite že koná emocionálne a nie racionálne, a že nepozná alebo ignoruje to, čo o politike hovoria pápeži a Sociálna náuka Cirkvi. Slovensko je v ideovom chaose aj preto, že naša cirkev až na nepatrné výnimky roky zanedbáva to, čo žiada Benedikt XVI. v encyklike Deus caritas est: „Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku, … je základná úloha, ktorej musí znova čeliť každá generácia. ...Cirkev má povinnosť ponúknuť prostredníctvom očisty rozumu a prostredníctvom etickej formácie svoj osobitný vklad, aby sa požiadavky spravodlivosti stali pochopiteľné a politicky realizovateľné.“

Mylné argumenty Štefana Mordela

Nad argumentami pána Mordela sa treba zamyslieť, lebo prezentuje názory viacerých konzervatívcov, kresťanov a duchovných vrátane biskupov, ktoré výrazne prispeli k volebnému viťazstvu Smeu, a pomohli aj Hlasu a SNS. A vlastne aj Progresívcom, ktorých volili viacerí ktorí nechceli OĽANO, ale za prioritu považovali boj proti korupcii a zastavenie Smeru, čo ľudia ako Kuffa, Ziolkovský či Mordel a v podstate aj predvolebná výzva KBS ignorovali. Citujem a krátko komentujem niektoré vyajdrenia p. Mordela v uvedenom liste. Aj preto, že také a podobné sa už dlho šíria medzi viacerými kresťanmi a „konzervatívcami“:

•   „Na jednej strane je tu tradičný pohľad na život a svet budovaný na grécko-rímskej filozofii a židovsko-kresťanskej kultúre a na druhej strane modernistický budovaný na marxistickej ideológii.

Grécko-rímska kultúra považovala za samozrejmosť aj existenciu otrokov. Tradičný pohľad antického Ríma na život sa prejavoval aj v tom ako v cirkusoch a arénach na pobavenie davu poslali tisíce ľudí na smrť. Voľný potratový zákon zaviedla Ficova rodná komunistická strana. Fico sa jasne vyjadril za jeho zachovanie, a o pár dní ho Kuffa verejne pochválil, lebo odmietol Istanbulský dohovor. Najviac potratov sa robí v Rusku a komunistickej Číne. U nás od pádu komunistickej diktatúry ich počet výrazne klesol. (ale korupcia a biedna justícia prekvitá)

•   „Pán predseda Majerský! …Nečítali ste ich (PS) predvolebný program a nič neviete o Agende 2030, ktorý je programom svetových a zvlášť amerických globalistov na ovládanie sveta?“ (Š.M.) ...

Agenda 2030 podľa webu Ministerstva životného prostredia SR je: zmena klímy, voda, ochrana biodiverzity, ochrana a trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov a nakladanie s odpadmi, trvalo udržateľná spotreba a výroba a to najmä s presahom na politiku obehového hospodárstva a zelený rast. Pozná pán doc. ThDr. ICLic. Mordel vyjadrenia a exhortácie pápeža Františka na tému životného prostredia, a výzvy na jeho lepšiu ochranu?

Inzercia

•   „Čo ponúka SSD? Čítajme, čo sa nachádza v ich programovom vyhlásení: Chcú sociálnu spravodlivosť pre všetkých ľudí, nielen pre bohatých...“ (Š.M.) Sociálnu spravodlivosť pre všetkých sľubovala aj Ficova rodná komunistická strana, a vieme ako to dopadlo. Ako ju realizujú komunistickí socialisti v Číne, Severnej Kóreji, Venezuele či Nikarague, kde nedávno katolícky biskup dostal 26 rokov väzenia.?

Zdravý rozum aj Biblia opakuje, že skutky sú omnoho dôležitešie ako slová. A zvlášť ako predvolebné sľuby. Rozkradnuté milióny z našich daní, ktoré skončili na kontách „našich ľudí“ Ficovho SMERu a spol. sú sociálnou spravodlivosťou pre všetkých? Mordel tvdí že Progresívci „sú za ožobračovanie chudobných.“ Kto tu roky ožobračoval naše zdravotníctvo, školy, neopravené mosty a železnice a celú štátnu správu?

•   Podľa Mordela v Smere SD „zasadzujú sa za mier na Ukrajine“. Áno – presne tak, ako keď Chamberlain a Daladier v septembri 1938 v naivnej nádeji na mier dali Hitlerovi časť demokratického Československa. Nasledovala Viedenská arbitráž, kde Hitler dal Maďarsku 20 % Slovenska – a 2. svetová vojna.     SMER, SNS, Republika a pomýlení kresťania ako napr. aj Daniška zo Štandardu chcú mier za cenu slobody, nezávislosti a územia Ukrajiny, ktoré sa Rusko v r. 1994 zaviazalo rešpektovať (Budapeštianske memorandum) Mordel nevie že pápež vyše 100 krát podporil Ukrajinu, ktorá sa, podľa jeho slov, hrdinsky bráni proti hriešnej bratovražednej agresii, a treba jej pomáhať?

Vatikánsky „minister zahraničia“ arcibiskup Gallagher 21. 9. 2023 v Bezpečnostnej rade OSN povedal, že Svätá stolica bezvýhradne podporuje územnú celistvosť Ukrajiny. „Všetky členské štáty sú vyzvané, aby spojili svoje úsilie pri hľadaní spravodlivého riešenia a trvalého mieru.“ Podľa Gallaghera každý sa má pýtať „Čo dnes robím pre ukrajinský ľud... ktorý s veľkými obetami bráni svoju suverenitu a nedotknuteľnosť svojich medzinárodne uznaných hraníc.“ … „Je nepopierateľné, že ruský útok na Ukrajinu ohrozil celý globálny poriadok...“ Spomenul aj úsilie pápeža o navrátenie uunesených ukrajinských detí. (viac tu: https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2021-02/mons-gallagher-v-osn-ludske-prava-nemozno-vytrhat-z-ich-koreno.html ) Správu uverejnil aj český Katolický týdeník č. 39. Fico a podobní „mierotvorcovia“ vyzývajúci zastaviť pomoc Ukrajine stoja na strane agresora.

•   Mordel chváli Smer za to že „sú proti imigrácii, pretože to ohrozuje našu krajinu.“ Okrem toho, že je to značne rozdielny postoj ako má pápež František, je tu viac dôležitých faktov, ktoré ignoruje. 1. Zo Slovenska od vzniku SR odišlo vyše 300 tisíc ľudí, ktorí budú inde študovať, tvoriť hodnoty, platiť dane – a v SR chýbať. Keď sa Smer dostane k moci, budú viac odchádzať ďalší. 2. Najviac ľudí odchádza z domova kvôli vojne a prenasledovaniu. Najväčšiu vlnu utečencov v Európe od skončenia 2. svetovej vojny vyvolala agresia Putinovho Ruska proti Ukrajine, ktorú Fico a spol. fakticky podporujú. Pápež František, ako príčinu vojny citoval encykliku Pacem in Terris sv. Jána XXIII. Tá hovorí, že hlavnou príčinou obrovského utrpenia a množstva utečencov sú vlády, ktoré svojim občanom a iným národom berú slobodu.

•   Podľa Mordela „František Mikloško je nešťastnou persónou o ktorom pochybujem, či má ešte niečo s kresťanstvom spoločné. Mám dojem, že šiel do KDH len preto, aby ho navigoval k liberálnym progresívcom.“ (Podobne sa pred predchádzajúcimi voľbami vyjadril arcibiskup Orosch.) Ale birmovaný komunista „Pán JUDr. Fico je zrelá osobnosť, aby mohol zostaviť vládu a viesť náš ľud.“ … „v posledných rokoch, keď sa sám ocitol v spoločenskej nepriazni, predsa sa nebál, poukazoval na nespravodlivosti pri nútenom očkovaní a zatváraní ľudí do izolácie atď.“

Aj pri téme očkovania a bezpečnostných opatrení pri pandémii na ochranu zdravia a života ľudí má Mordel opačný názor ako pápež. Fico cez pandémiu úspešne použil tradičnú komunistickú taktiku ktorú opísal už Karel Čapek: „Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc. Chudoba, hlad, nezaměstnanost nejsou mu nesnesitelnou bolestí a hanbou, nýbrž rezervou temných sil, kvasící hromadou zuřivosti a odporu.“ (Proč nejsem komunistou, 1924) Presne tak využil Fico frustráciu ľudí z problémov, ktoré priniesla Pandémia, a niekedy zbytočne zhoršil chaos a rozbroje Matovičovej vlády a koalície.

Zavádzajúca polopravda

Veľkou a roky sa opakujúcou politickou chybou mnohých slovenských kresťanov je, že v mene politického presadenia 1-2 vybraných kresťanských či „konzervatívnych“ hodnôt v rozpore s učením pápežov podporujú politikov, ktorí iné základné hodnoty hrubo porušujú. Nepriamo ale účinne to robia aj biskupi tým ako napriek opakovaným výzvam pápeža až na nepatrné výnimky urputne mlčia k problému spravodlivosti a korupcie, čo zopakovali aj pri vyhlásení KBS pred voľbami 2023. Výrazne to spravil Kuffa, keď chválil Fica, Danka a Kollára, aj Mordel týmto listom.

Pán Mordel má pravdu v odmietnutí ideológie progresivizmu. Kultúrna revolúcia proti ochrane života, rodine založenej na zväzku muža a ženy, sociálne inžinierstvo popierajúce biologické základy mužského a ženského rodu má mnoho spoločné s marxizmom a podobne škodí spoločnosti. Snahy dúhových a gender aktivistov presadiť svoju ideológiu sa niekedy silno podobajú na to čo sme zažili od komunistov. Mordel a mnohí cirkevníci však ignorujú fakt, že európski socialisti vrátane slovenských poslancov za SMER v europarlamente podporujú všetky pro-potratové, dúhové a genderové návrhy spolu s liberálmi.

Píše že „progresivizmus, ktorý je súčasťou neomarxistickej filozofie, je systém vyložene ateistický, ktorý popiera nielen existenciu Boha, ale aj prirodzeného poriadku.“ Pre "staromarxistický" komunizmus, ktorý je ideovým základom JUDr. Fica, aj V. Putina a vo svete ovláda desiatky miliónov ľudí to neplatí? Mordel nevie, že vo všetkých západných „liberálnych“ demokratických krajinách má aj Cirkev podstatne viac slobody než v komunistických? Nepozná, alebo ignoruje opakované výzvy pápeža na aktívny boj proti korupcii, ktorá je podľa neho najväčšia neresť politiky, rúhanie a spolu s vojnou najväčší ničiteľ života? Zabudol ako vláda Ficovho SMERu 18. 2. 2015 schválila Celoštátnu stratégiu ľudských práv, pripravenú pod taktovkou LGBTI aktivistov? Fico bude bojovať proti genderizmu tak a dovtedy, kým z toho bude mať politický prospech.

V roku 2009 v prezidentských voľbách v mene boja proti potratom a liberalizmu viacerí kresťania podporili exkomunistu a Mečiarovho a Ficovho kumpána Gašparoviča proti Ivete Radičovej. On potom pre lepšiu ochranu života nespravil nič, ale mnoho pre Harabinizáciu a úpadok justície. Tak to dopadne aj s ďalšou vládou R. Fica, ktorú podporuje p. Mordel.

Korupcia alebo genderizmus

O zavádzajúcej otázke či je väčším zlom a hrozbou pre Slovensko korupcia alebo genderizmus som písal pred voľbami tu: https://www.postoj.sk/137989/potrebuju-slovaci-silny-stat Jej zlé riešenie viacerými kresťanmi, vrátane predvolebnej výzvy KBS, výrazne prispelo k zlému výsledku volieb. Názor že horší je „genderizmus“, a preto sa treba v mene boja proti nemu spojiť aj s komunistami, extrémistami a korupčníkmi je aj rozpore s tým, čo o politike hovoria pápeži. Fakticky pomáha korupčníkom, a kresťanským demokratom uberá hlasy viacerých, ktorí by ich ináč volili.

Dôležitosť uvedených problémov z hľadiska politky a budovania štátu zhodnotil Alberto Lo Presti, politológ a univerzitný profesor histórie politického myslenia, riaditeľ Centra Igina Giordaniho na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského v Ríme, v článku „Najväčší problém kresťanských politikov? Chýbajúce znalosti“: „Ak hľadíme na štát ako na organizmus, problém LGBTI je v tomto smere iba malým nechtom. Korupcia je však rozrastený tumor,“ …. „Boj o ideály sa nesmie stať bojom ideologickým.“  https://www.aktuality.sk/clanok/700171/najvacsi-problem-krestanskych-politikov-chybajuce-znalosti-rozhovor/ ) Aj to dokazuje pomýlenosť a škodlivosť uvedeného listu p. Mordela.           Zloženie novej vlády tento môj text neovplyvní, ale treba o tom hovoriť, lebo budú podobné názory škodiť Slovensku a Cirkvi ďalšie roky.

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.