Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. máj 2016

Pápež požiadal veriacich, aby sa modlili za humanitárny samit v Turecku

Pápež František požiadal veriacich o modlitby za to, aby účastníci dvojdňového medzinárodného humanitárneho samitu v Turecku zapojili všetky sily do dosiahnutia hlavného cieľa: do záchrany života každej ľudskej bytosti.

Informovala o tom tlačová agentúra AP.

František dnes predniesol príhovor desaťtisícom turistov a pútnikov na vatikánskom Námestí svätého Petra a vyjadril v ňom nádej, že samit, ktorý sa začne v pondelok v Istanbule, bude úspešný.

Pápež poznamenal, že prvý svetový samit tohto druhu sa bude zameriavať na úvahy, aké opatrenia treba prijať, aby sa vyriešili "dramatické humanitárne situácie spôsobené konfliktami, ekologickými problémami a extrémnou chudobou".

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi vyzval na modlitby za to, aby samit dospel k záväzku "zachrániť život každej ľudskej bytosti, a nikoho z toho nevylúčiť, najmä nie nevinných a najbezbrannejších".

Na prvom svetovom humanitárnom samite sa zúčastní aj štátny sekretár Vatikánu.

SR bude zastupovať prezident Andrej Kiska a v pondelok vystúpi s príhovorom.

Samit sa koná z iniciatívy generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a reaguje na súčasnú situáciu vo svete, ktorá je charakterizovaná najvyššou úrovňou napätia od druhej svetovej vojny. Očakáva sa účasť predstaviteľov 110 krajín vrátane 50 svetových lídrov, okrem nich aj približne ďalších 6000 účastníkov. Zameraný bude na odstránenie nesúladu medzi finančnými požiadavkami a skutočnými príspevkami na pomoc ľuďom v núdzi. Za posledný rok tento rozdiel dosiahol rekordných 9,3 miliardy dolárov.

Inzercia

Odporúčame