Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. máj 2016

Afganská tajná služba a vláda potvrdili smrť vodcu Talibanu

Afganská tajná služba a šéf tamojšej vlády Abdulláh Abdulláh oznámili, že vodca militantného hnutia Taliban zahynul pri útoku bezposádkovým lietadlom v susednom Pakistane.

Potvrdili tak správu ministerstva obrany USA o "pravdepodobnom" usmrtení mullu Achtara Mansúra pri americkom nálete uskutočnenom v sobotu.

Podľa vyhlásenia afganského Národného riaditeľstva pre bezpečnosť, ktoré priniesla agentúra DPA, zabil mullu Mansúra dron v oblasti Dálbandín na území pakistanskej provincie Balúčistan. Na inom mieste však DPA uvádza, že nálet sa uskutočnil v pakistanskom meste Kvéta. Citované vyhlásenia tajnej služby a šéfa vlády tiež obsahujú rozdielne časy útoku.

Predošlé správy svetových agentúr sa zmieňovali o americkom útoku na vodcu Talibanu v afgansko-pakistanskom pohraničí, pričom Washington ani Kábul spočiatku nedokázali potvrdiť, či bol naozaj usmrtený. Zverejnené reakcie Talibanu z dneška si navzájom protirečia. Podľa jedného z nich zahynul mulla Mansúr ešte v piatok večer, zatiaľ čo v inom sú tieto informácie označované za "nepodložené".

Minister zahraničných vecí USA John Kerry sa počas dnešnej návštevy Mjanmarska vyjadril o mullovi Mansúrovi v minulom čase. Povedal, že "predstavoval sústavnú bezprostrednú hrozbu pre americký personál v Afganistane, afganských civilistov, afganské bezpečnostné sily a príslušníkov (vojenskej misie NATO) Rozhodná podpora".

Šéf afganskej vlády Abdulláh predtým vyjadril presvedčenie, že usmrtenie vodcu Talibanu bude mať priaznivý vplyv na snahy mier v Afganistane, keďže bol "hlavnou postavou brániacou Talibanu zapojiť sa do mierového procesu".

Mulla Achtar Mansúr nastúpil do čela afganského Talibanu vlani v lete, keď sa potvrdilo úmrtie predchádzajúceho vodcu, mullu Muhammada Umara.

Inzercia

Odporúčame