Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. máj 2016

Otepľovanie mení ekonomiku Slovenska, tvrdí Ministerstvo hospodárstva

Klimatické zmeny znamenajú veľkú výzvu aj pre ekonomiku a priemysel SR.

Slovensko ako priemyselná krajina plní ciele v rámci EÚ, ktorá je lídrom v oblasti boja proti globálnemu otepľovaniu. Aj nová globálna Parížska klimatická dohoda zvýraznila dôraz na znižovanie emisií CO2 a postupné zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v oblasti energetiky. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano.

V súčasnosti sa podľa neho aj na Slovensku vo veľkej miere investuje do nových technológií, ktoré znižujú energetickú náročnosť, vedú k poklesu emisií CO2, ako aj nižšiemu vypúšťaniu škodlivých látok do ovzdušia. Slovensko k tomu tlačia prísnejšie pravidlá EÚ, systém emisných povoleniek, alebo záväzky voči Európskej komisii v oblasti zvyšovania podielu výroby energie z OZE.

"Má to však vážne dosahy a nápor na konkurencieschopnosť slovenského, ale aj európskeho priemyslu v rámci globálneho trhu. Priemysel v niektorých iných štátoch totiž takéto prísne ekologické kritériá plniť nemusí. Jedným z príkladov, kde sa podobný fenomén prejavuje, je napríklad aktuálny problematický dovoz lacnej ocele z Číny, ktorá spôsobuje európskemu oceliarstvu vážne problémy a problém sa rieši na úrovni EÚ," zdôraznil.

SR má podľa Stana v súčasnosti povinnosť v rámci boja proti klimatickej zmene zvýšiť využívanie OZE v pomere k hrubej konečnej energetickej spotrebe zo 6,7 % v roku 2005 na 14 % v roku 2020. "Slovensku sa postupne tento cieľ darí napĺňať podľa plánu a v súčasnosti sme už na úrovni 12 %," podčiarkol.

"V boji proti klimatickej zmene je naša krajina úspešná aj v iných kritériách. Momentálne sme svedkami poklesu spotreby fosílnych zdrojov energie ako uhlie alebo zemný plyn. SR dlhodobo znižuje spotrebu energie a zvyšuje energetickú efektívnosť. V tejto oblasti prišlo za posledné obdobie k dramatickej zmene. V znižovaní energetickej náročnosti sa Slovensko v posledných rokoch dostalo dokonca na popredné priečky v rámci EÚ," poznamenal.

V období rokov 2001 až 2011 zníženie energetickej náročnosti podľa neho predstavovalo skoro 45 %. Tento trend pokračoval a v rokoch 2006 až 2012 dosiahol pokles o viac ako 27 %, čo predstavuje najväčšie zníženie energetickej náročnosti v EÚ-28.

Tento pozitívny vývoj je podľa hovorcu MH SR výsledkom úspešnej reštrukturalizácie priemyslu, zavedenia nízkoenergetických výrobných procesov v priemysle a zlepšovania tepelno-technických vlastností budov, prípadne obmeny spotrebičov za úspornejšie. "Slovensko dosiahlo aj výrazný pokles v energetickej spotrebe v roku 2014 o asi 5 % v porovnaní s rokom 2013," doplnil.

"Slovenské hospodárstvo teda v posledných rokoch zaznamenalo významný posun smerom k jeho nízkouhlíkovej podobe, ktorý by mal pokračovať aj v budúcnosti. To všetko pozitívne prispeje v boji proti globálnemu otepľovaniu," dodal Stano.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva