Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. máj 2016

Lajčák podá referát o prioritách predsedníctva a našom členstve v EÚ

Priority Slovenska počas polročného predsedníctva v Rade EÚ a Výročná správa o členstve Slovenskej republiky v EÚ.

Aj o týchto témach sa bude hovoriť v rámci pokračujúcej štvrtej schôdze Národnej rady SR. Už v utorok (24.5.) ráno predstúpi pred poslancov minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), aby o týchto témach referoval.

Lajčák už skôr uviedol, že Slovensko sa počas predsedníctva, ktoré začína v júli, bude sústrediť na veci, ktoré dokážu Európu spájať. "Program predsedníctva a naše priority budú ambiciózne, ale zároveň realistické, zamerané na dosiahnutie konkrétnych výsledkov tak, aby naše predsedníctvo bolo úspešné pre Slovensko aj pre celý európsky projekt," vysvetlil. Zároveň podčiarkol, že takýto úspech je možný len pri dobrej efektívnej spolupráci predsedníckej krajiny so všetkými inštitúciami EÚ, vrátane Európskej komisie.

Vláda SR už vo februári 2016 odobrila východiská slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Tie slúžia ako strategický rámec pre tvorbu samotného programu, ktorý vláda schváli v júni. Východiská vychádzajú z piatich priorít strategického programu pre EÚ prijatého na jej summite v júni 2014. Sú zamerané na zamestnanosť, rast a konkurencieschopnosť, príležitosti pre občanov, energetickú úniu, slobodu, bezpečnosť a spravodlivosť a úniu ako silného globálneho aktéra.

"Tento dokument nás posúva do ďalšej fázy a dáva jasne najavo, že sa blížime do finále, pretože teraz už konečne hovoríme o obsahu predsedníctva," uviedol v zime Lajčák. Pripomenul, že nášho predsedníctva sa dotkne aj britské referendum o zotrvaní v EÚ, ktorého výsledok bude treba pretaviť do právnych dokumentov. Veľkou témou bude podľa jeho slov nepochybne aj migrácia.

V prvej z oblastí nadchádzajúceho predsedníctva sa Slovensko zameria na opatrenia, ktoré prispejú k využitiu potenciálu jednotného trhu tak, aby pre spotrebiteľov ponúkal lepšie služby za nižšie ceny a podnikom pomáhal v ich raste. Okrem toho bude klásť dôraz na rozvoj a odstraňovanie bariér digitálnej ekonomiky, pokračovanie v digitalizácii verejných služieb alebo reformy telekomunikačného rámca. Rovnako sa bude usilovať zlepšiť prostredie pre fungovanie start-upov, ako aj malých a stredných podnikov.

Ďalšou ambíciou slovenského predsedníctva je dosiahnuť konsenzus medzi členskými štátmi najmä v otázke vzájomného uznávania kvalifikácií, a tiež pri komplexnom dokumentovaní vedomostí, zručností a kompetencií. Bude tiež presadzovať vyvážený prístup, ktorý zamedzí zneužívaniu sociálnych systémov, zabezpečí sociálnu ochranu pracovníkov a zachová ich voľný pohyb.

Jednou z hlavných priorít počas predsedníctva bude pokračovanie v budovaní Energetickej únie s dôrazom na posilnenie energetickej bezpečnosti. Pri rozširovaní EÚ bude Slovensko venovať osobitnú pozornosť prístupovému procesu kandidátskych a potenciálnych kandidátskych krajín a približovaniu západného Balkánu k únii.
 

V rámci 70-bodovej schôdze musia poslanci otvoriť ešte 25 návrhov. Okrem troch Lajčákových ide len o opozičné novely zákonov. Tento týždeň sa hlasovalo už o 27 opozičných iniciatívach, koalícia všetky odmietla.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.