Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2016

Lukašenko pozval pápeža a ruského patriarchu na schôdzku v Bielorusku

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pozval pápeža Františka na "mierové stretnutie" s ruským pravoslávnym patriarchom Kirillom vo svojej krajine.

V súvislosti s konfliktom na Ukrajine sú potrebné nové iniciatívy, "najlepšie aj duchovné", uviedol Lukašenko po audiencii vo Vatikáne.

Informovala o tom agentúra DPA.

Lukašenko pripomenul februárové historické stretnutie Františka a Kirilla na Kube, prvú schôdzku hláv katolíckej a ruskej pravoslávnej cirkvi. "Všetko je v Božích rukách. Ak on dá svoje požehnanie, potom sa stretnú najvyšší hierarchovia katolíckej a pravoslávnej cirkvi na bieloruskej pôde," uviedol bieloruský líder podľa štátnej tlačovej agentúry Belta. Pozvať chce tiež ukrajinských duchovných, ako aj zástupcov judaizmu a islamu.

"Mali by si spolu sadnúť, hovoriť a potom sa budú modliť pred miliónmi pútnikov v mene mieru," vyhlásil Lukašenko. Vatikán k jeho návrhu uviedol len to, že úloha bieloruskej metropoly Minsk v úsilí o mier v regióne je uznávaná.

Lukašenko čelí izolácii zo strany Západu pre obvinenia z potláčania opozície v Bielorusku. V bieloruskom hlavnom meste však prebiehajú rokovania zamerané na nájdenie riešenia konfliktu na východe Ukrajiny.

Inzercia

Odporúčame