Blogujúci kňazi: Je nás málo, ale baví nás to

Pápež Benedikt XVI. nedávno vyzval kňazov, aby pri ohlasovaní Evanjelia intenzívnejšie využívali nové spôsoby komunikácie, napr. blogy. Je na Slovensku veľa alebo málo blogujúcich kňazov? Poznajú Facebook? Majú problém s anonymnými diskusiami? A čo biskupi a rehoľné sestry? Postoy zisťoval odpovede.

„Poriadok bohoslužieb a ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke farnosti.“ Aj týmito slovami sa končia oznamy po nedeľných bohoslužbách v mnohých slovenských farnostiach. Stačí si kliknúť portál fara.sk a zistíte, že desiatky farností sú dnes už online. Rovnako ako firmy, úrady alebo rôzne združenia sa snažia byť k svojim „zákazníkom“ čo najbližšie.

Facebook áno, Twitter nie

Viacerí kňazi si uvedomujú, že statické weby už dnes nestačia. Predovšetkým k ľuďom, ktorí do kostola nezablúdia ani náhodou, sa pokúšajú dostať „nekostolnými“ spôsobmi. „Okrem blogu na sme.sk používam aj Facebook ako komunikačný kanál, kde môžem ponúkať povzbudivé myšlienky mladým, ktorých poznám a ktorí poznajú mňa. Prispievam aj na stránku nášho pastoračného centra v Partizánskom a blogujem na .týždni,“ vymenúva svoje mediálne aktivity salezián Róbert Flamík. Z oslovených kňazov – blogerov majú všetci vlastné konto aj na Facebooku. Používanie Twitteru či YouTubu je skôr výnimkou.

„Niektoré sociálne siete vedome nepoužívam. Osvedčil sa mi Skype. Inak by som bol zasypaný aktivitami, na ktoré by mi nezostal čas,“ konštatuje hovorca KBS Jozef Kováčik, ktorý popri skypovaní aj facebookuje a twitteruje. Jeho blogovanie na spravodajskom portáli Aktualne.sk však zamrzlo vo februári minulého roku. „Môj blog bol v podstate ponukou tohto portálu. Ukázalo sa, že nie je pre hovorcu jednoduché blogovať. Musím si vedome klásť otázku, či sa môj súkromný názor neoprávnene nestane názorom KBS,“ vysvetľuje Kováčik pribrzdenie svojich blogerských aktivít.

K téme:
Wikipédia biskupom: Píšte pre nás
Kňaz a bloger Miroslav Lettrich: Biskupi nedoceňujú význam internetu
Zdieľať

Vedie blog SME. Zatiaľ

S výnimkou Kováčika všetci oslovení kňazi – blogeri píšu na blog.sme.sk, niektorí majú svoj druhý blog aj na stránke .týždňa. „Blog SME som si vybral preto, lebo som ho považoval za ojedinelý a dobre pripravený projekt. Keďže podľa mojich skúseností jeho administrátori nepristupujú férovo k blogerom, s ktorými hodnotovo nesúhlasia, je pre mňa minulosťou,“ tlmočí svoje výhrady Anton Ziolkovský, výkonný sekretár KBS. Súhlasí s ním aj kaplán z oravskej obce Rabča a autor portálu Katforum.sk Miroslav Lettrich. „Tento portál má jednu veľkú výhodu a kopec nevýhod. Výhodou je čítanosť. Nevýhod je však čoraz viac a sám seba sa pýtam, či ostať. Ide mi na nervy systém karmy, vrcholne ma irituje status kadejakých VIP blogerov. Niekedy sa administrátori nevyhnú zatlačenia mimo titulku nielen nekvalitných textov, ale aj nevyhovujúcich názorov.“ Z týchto dôvodov uvažuje, že presedlá na blog .týždňa, ktorý mu je názorovo bližší.

Zástupca riaditeľa sme.sk Tomáš Bella tieto výhrady jednoznačne odmieta. "Boli by sme blázni, keby sme kohokoľvek vytláčali mimo titulku kvôli názorom v rozpore s postojom SME, pretože presne len vďaka tomu sú samotné blogy úspešné," uviedol pre náš portál. "Obvinení, že dávame ,kresťanskej propagande´ na blogoch priveľa priestoru, dostávam oveľa viac ako tých, kde sa niekto sťažuje na opak: že sme proti cirkvi."

Všetci oslovení sa zhodujú na tom, že blogujúcich kňazov je stále málo. Podľa Ziolkovského je jedným z dôvodov to, že nie každý má odvahu ísť s kožou na trh. „Blogeri sú vystavení aj riziku okúzlenia popularitou a občas sa nevhodne hodnotovo prispôsobujú svojim čitateľom.“ Založenie blogu sa podľa Lettricha nemá stať pre kňazov akousi domácou úlohou. „Je však dôležité vyjadrovať svoje postoje a názory, a to aj na politiku a spoločenské dianie. Nemrzí ma ani tak nedostatok blogujúcich kňazov, než to, že v spoločnosti absentuje hlas katolíckych osobností.“ Optimistickejšie vidí situáciu Kováčik, podľa ktorého „mladí kňazi, ktorí sú každoročne vysvätení, už majú s touto formou komunikácie viac skúseností“.

Nielen evanjelizačne

Pri kňazoch – blogeroch by čitatelia mohli mať pocit, že na ich stránkach prevládajú duchovné úvahy či priamo kázne. Zbežný pohľad však svedčí o priamom opaku. Juraj Drobný z TV LUX si na svojom blogu naposledy zapolemizoval o serióznosti denníka SME a ponúkol svojský pohľad na filmový trhák Avatar. Miroslav Lettrich zasa pred niekoľkými dňami publikoval niekoľko poznámok ku kauze exkomunikovaných kňazov a prezentoval nie príliš lichotivý pohľad na ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Naopak, salezián Flamík sa drží skôr duchovných tém a včera zverejnil krátke poetické zamyslenie nad Listom Rimanom.

„Môj blog má evanjelizačný rozmer, no nie v prvom pláne,“ uviedol pre Postoy.sk Drobný. „Na blogu som predovšetkým človekom, občanom tejto krajiny, kresťanom a až tak kňazom,“ dodáva Lettrich. Tieto názory odrážajú postoj aj ostatných kňazov – blogerov. Všetci chcú poukazovať na evanjeliové hodnoty, no nie štýlom nedeľnej kázne, ale kresťanským postojom k spoločenskému dianiu.

Sestra v akcii

Predstaviť si kňaza ako po večernej omši ťuká na portáli SME svoj ďalší blog nie je až také ťažké. Ale rehoľné sestry? „Blogovanie nebol môj nápad,“ hovorí VIP blogerka SME, sestra Hermana. „Pripravovala som jeden snúbenecký pár k sviatosti manželstva. Snúbencom bol jeden z programátorov stránky SME. Navrhol mi, aby som veci, ktoré im hovorím v rámci snúbeneckých stretnutí, zverejnila,“ vysvetľuje začiatky svojej blogerskej kariéry. Počas piatich rokov si vybudovala okruh asi 800 stálych čitateľov, medzi ktorými nie sú len ľudia zo Slovenska, ale aj rodina v Sýrii či študenti v Anglicku. Prečo nie je na webe blogujúcich sestier viac? „V ženských reholiach na Slovensku ešte asi nie je normálne používať internet. Ešte sa bojíme vyjsť so svojou charizmou na pranier a ukrývame sa v kláštoroch. A možno sa len bojíme písať, predsa len, muži sú v písaní ,agresívnejší´.“

Ešte horšie ako s blogujúcimi sestrami je to s blogujúcimi biskupmi. Na Slovensku nebloguje ani jeden. Aj v zahraničí sú blogujúci biskupi skôr výnimkou. Medzi ne patrí aj pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk, ktorého stránku Kardinal.cz pozorne sledujú aj české médiá. Vlastný portál Pope2you (Pápež pre teba) má od mája minulého roka aj Benedikt XVI. „Myslím, že mladší biskupi neblogujú najmä z časových dôvodov. Starší zasa nie sú doma pri práci s novými technológiami,“ hľadá dôvody sekretár KBS Ziolkovský. Miroslav Lettrich s ním súhlasí len čiastočne. „Skôr si myslím, že nedoceňujú súčasný význam internetu. Pretože mladých spolupracovníkov, ktorí by im technicky pomáhali, k dispozícii majú. Kňazi a biskupi sú zvyknutí prehovárať na mieste a z pozície, kde mu nikto neoponuje, preto možno nie sme zvyknutí na diskusiu.“

Čo s vulgárnymi anonymami?

Tak ako mnohí bežní blogeri majú aj blogujúci kňazi problém s anonymnými a často vulgárnymi diskusiami. Kňaz Jozef Červeň, ktorého preslávila najmä práca s Rómami na známom košickom sídlisku Luník IX., vyriešil tento problém po svojom. „Za ten čas som na blogu som zažil veľa odchodov veľmi dobrých autorov, ktorí jednoducho už nevydržali neustále útoky zo strany anonymov. Ja som vytrval možno aj preto, lebo v porovnaní s tým, čo som zažil na Luniku IX, sú útoky anonymov len slabým odvarom,“ píše v článku Dva milióny prístupov na môj blog. Pod svoje články sa rozhodol dávať link na Facebook a o ich obsahu diskutuje len na tejto sociálnej sieti, kde sa ľudia nemôžu skrývať za kadejaké nicky, ale musia ukázať svoju tvár. Zaujímavý nápad. Kvitujeme.

Imrich Gazda

Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo