Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2023, 08:54

Šéf britskej diplomacie pricestuje na Falklandské ostrovy

Argentínska vláda v marci odstúpila od dohody o spolupráci s Britániou a vyzvala Londýn, aby viedol nové rokovania o nezávislosti Falklandských ostrovov.

Britský minister zahraničných vecí James Cleverly oznámil, že plánuje navštíviť Falklandské ostrovy, aby vyjadril solidaritu tomuto britskému zámorskému územiu v Atlantickom oceáne. Od roku 2016 pôjde o prvú návštevu člena britskej vlády na týchto ostrovoch, ktoré vyvolávajú dlhodobé napätie vo vzťahoch medzi Spojeným kráľovstvom a Argentínou.

Argentínska vláda v marci odstúpila od dohody o spolupráci s Britániou a vyzvala Londýn, aby viedol nové rokovania o nezávislosti Falklandských ostrovov.

„Niektorí z vás si možno všimli, že vzhľadom na blížiace sa voľby sa Argentínčania snažia trochu napnúť svoje svaly, pokiaľ ide o obyvateľov Falklandských ostrovov. Verím v právo ľudí na sebaurčenie a obyvatelia týchto ostrovov jasne vyjadrili svoj postoj,“ uviedol Cleverly.

Pred desiatimi rokmi sa Falklanďania v referende približne 99,8 percenta hlasov vyslovili, že chcú, aby ich ostrovy, na ktoré si dlhodobo robí nároky Argentína, zostali pod správou Británie. 

Šéf britskej diplomacie avizoval, že má v úmysle Falklandy navštíviť, aby demonštroval, že tamojší obyvatelia môžu dôverovať dôverovať súčasnej britskej vláde. „Len konzervatívna vláda sa bude starať o najlepšie záujmy tejto krajiny a ostatných ľudí na celom svete, ktorí sa spoliehajú na dobrú britskú správu vecí verejných, vrátane, samozrejme, úžasných, statočných ľudí na Ukrajine, ktorí sa bránia proti ruskej agresii,“ vyhlásil Cleverly.

Dal pri tom do kontrastu údajne diametrálne odlišný postoj opozičných britských labouristov, ktorí by podľa neho napríklad „zapredali“ Gibraltár, malú britskú enklávu na južnom cípe Španielska, ak by sa im podarilo dostať sa k moci.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

30. november 2023, 21:52

Lotyšsko ratifikovalo Istanbulský dohovor. Odsúhlasili ho len poslanci stredoľavicovej vlády, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Vláda pridala k dokumentu vysvetľujúcu prílohu, v ktorej zdôrazňuje, že pojem rod uvádzaný v dohovore nevyžaduje zmenu chápania tohto termínu v právnom ani vzdelávacom systéme krajiny. (tasr)

30. november 2023, 21:16

Vladimir Putin bude mať 14. decembra po ročnej prestávke tradičnú koncoročnú tlačovú konferenciu, na ktorej bude odpovedať na otázky občanov a novinárov. Vlani sa prvýkrát za uplynulých desať rokov nekonala. Predpokladá sa, že Putin sa chcel vyhnúť otázkam novinárov v čase, keď ruská armáda utrpela opakované porážky vo vojne proti Ukrajine. (tasr)

30. november 2023, 20:29
30. november 2023, 19:36

Novým generálnym riaditeľom Tiposu je Peter Deďo, ktorý je členom predsedníctva SNS. Členmi predstavenstva sa stali Adriana Bujdáková, Richard Messinger a Gabriela Dobrovodská. Predsedom dozornej rady je bývalý futbalista Robert Vittek. (denník n)

30. november 2023, 18:51

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre husté sneženie uzavreté pre nákladné vozidlá. Silné sneženie obmedzuje dohľadnosť na 100 metrov v južnej časti okresu Košice-okolie, na diaľnici D1 Levoča - Košice a v oblasti Lovinobane. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.