Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2023, 07:18

Británia pošle do Kosova ďalších 200 vojakov, aby posilnili misiu KFOR

Belehrad odmieta, že bol akokoľvek zapojený do potýčok v obci Banjska. Troch zabitých ozbrojencov však v Srbsku označili za hrdinov a ich pamiatku si uctili aj dňom štátneho smútku.

Británia plánuje vyslať ďalších 200 svojich vojakov do Kosova s cieľom posilniť tamojšiu mierovú misiu pod vedením NATO (KFOR). Po príchode posíl bude v Kosove pôsobiť približne 600 britských vojakov. 

„Toto rozhodnutie prichádza po násilnom útoku na kosovskú políciu z 24. septembra a v období zvýšeného napätia v regióne,“ uviedol hovorca NATO Dylan White. Opäť vyzval na upokojenie situácie a apeloval na Belehrad a Prištinu, aby čo najskôr obnovili dialóg, ktorý je „jediným spôsobom na dosiahnutie trvalého mieru“.

Spojené štáty aj EÚ tento týždeň upozornili, že Srbsko na hraniciach s Kosovom zhromažďuje svoje ozbrojené sily vrátane delostrelectva i tankov. Vyzvali pritom Belehrad, aby ich stiahol a zabránil tak hroziacej destabilizácii situácie.

Kosovská vláda v sobotu vyhlásila, že monitoruje pohyby srbských vojsk z troch rôznych smerov. Apelovala na Belehrad, aby svojich vojakov okamžite stiahol a celú pohraničnú oblasť demilitarizoval.

Inzercia

Srbský prezident Alexander Vučič včera poprel správy o hromadení srbských vojsk pri hraniciach s Kosovom. Označil ich za súčasť „lživej kampane“ vedenej voči Srbsku.

Minulú nedeľu (24. septembra) ozbrojenci zastrelili policajta na severe Kosova a potom sa na niekoľko hodín zabarikádovali v pravoslávnom kláštore v obci Banjska. Kosovská polícia počas obliehania zastrelila troch z nich.

Ide o najzávažnejší incident tohto druhu za niekoľko uplynulých rokov a Kosovo obviňuje Srbsko z podpory ozbrojencov. Vučič odmieta, že bolo Srbsko akokoľvek zapojené do potýčok v obci Banjska. Troch zabitých ozbrojencov však označili v Srbsku za hrdinov a tamojšie úrady si ich pamiatku uctili aj dňom štátneho smútku.

Medzi Srbskom a Kosovom panujú napäté vzťahy už od konca 90. rokov, keď proti sebe bojovali srbské jednotky a albánski povstalci. Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, Belehrad ho však stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 120-tisíc etnických Srbov.

Dnes treba vedieť

30. november 2023, 12:51

Martin Pekár z hnutia Progresívne Slovensko sa vzdáva poslaneckého mandátu. Robí tak z osobných dôvodov. Na jeho miesto nastúpi Natália Nash. Pekár bude naďalej ako expert hnutia na oblasť dopravy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.