Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 16:38

Lesné požiare si v Austrálii vyžiadali evakuáciu stoviek obyvateľov

V oblastiach krajiny severne od Sydney teploty vystúpili až na 35,5 stupňa Celzia. Podľa agentúry AFP ide o najteplejší október v Austrálii od roku 2019.

Nekontrolovane sa šíriace rozsiahle lesné požiare si na juhovýchode Austrálie vynútili evakuáciu stoviek miestnych obyvateľov. Krajinu sužujú extrémne horúčavy.

Ľuďom v štyroch mestách v štáte Victoria v regióne Gippsland, kde sa nachádzajú turistami vyhľadávané národné parky a vinárstva, bola úradmi nariadená okamžitá evakuácia, keďže sa plamene dostali až k obydliam. Obyvatelia troch ďalších miest a okolitých oblastí dostali upozornenie, aby sa včas pripravili na odchod.

V oblastiach krajiny severne od mesta Sydney medzitým teploty vystúpili až na 35,5 stupňa Celzia. Podľa agentúry AFP ide o najteplejší október v Austrálii od roku 2019.

Najteplejší októbrový deň vôbec v krajine zaznamenali v roku 2004, keď ortuť teplomera ukazovala 38,2 stupňa. Októbrové teplotné rekordy sa zvyčajne zaznamenávajú ku koncu mesiaca, keďže sa dni predlžujú a Austrália sa blíži k letnému obdobiu.

V súvislosti so stúpaním globálnych teplôt v dôsledku klimatickej zmeny vedci varovali, že vlny horúčav a iné extrémne prejavy počasia budú čoraz častejšie a intenzívnejšie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 08:09

Hostia víkendových diskusných relácií:

  • RTVS Sobotné dialógy: Robert Fico,
  • TA3 V politike: Peter Pellegrini, Kamil Šaško, Karol Galek,
  • RTVS O 5 minút 12: Peter Pellegrini, Michal Šimečka,
  • TV Markíza Na telo: Andrej Danko, Milan Majerský.
02. december 2023, 07:03

Počasie: Prevažne zamračené. Na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, v severnej polovici územia a na západe sneženie. Popoludní na severe a krajnom západe tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Lokálne poľadovica. Denná teplota od -3 stupne na Orave do +7 na Zemplíne. Slabý, neskôr miestami severozápadný vietor do 40 km/h. (shmú)

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.