Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 16:15

Výcvik ukrajinských vojakov by mohol prebiehať priamo na Ukrajine, hovorí Shapps

Britský minister obrany povedal, že zbrojárske firmy zo Spojeného kráľovstva by mali podľa možnosti vyrábať aj na Ukrajine.

Britský minister obrany Grant Shapps zvažuje možnosť presunúť výcvik ukrajinských vojakov bližšie k ukrajinským hraniciam alebo dokonca na samotnú Ukrajinu. Neuviedol však, kedy by sa tak mohlo stať. „Myslím si, že najmä na západe krajiny je teraz príležitosť robiť viac vecí priamo na mieste, nielen výcvik,“ povedal Shapps.

Britské zbrojárske firmy by mali podľa možnosti vyrábať aj na Ukrajine. Napríklad spoločnosť BAE už presunula časť výroby na Ukrajinu. „Mám veľký záujem na tom, aby k tomu prispeli aj ďalšie britské spoločnosti tým, že urobia to isté,“ uviedol Shapps.

Počas nedávnej návštevy Kyjeva hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o tom, ako by britské námorníctvo mohlo hrať aktívnejšiu úlohu v Čiernom mori. Rusko totiž hrozí, že lode smerujúce do ukrajinských prístavov môžu byť legitímnym cieľom jeho armády.

Od začiatku roka 2022 absolvovalo výcvik v Británii viac ako 20-tisíc ukrajinských vojakov. Štáty NATO oficiálne zatiaľ inštruktorov na Ukrajinu nevyslali, aby znížili riziko priamej konfrontácie s Ruskom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.