Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 14:47

Rusko sa pripravuje na ďalších niekoľko rokov vojny na Ukrajine, tvrdia Briti

Rusko sa pripravuje na ďalších niekoľko rokov vojny na Ukrajine, tvrdia Briti

Foto: TASR/AP

Výdavky Ruska na armádu budú v roku 2024 tvoriť približne 30 percent celkových výdavkov štátu.

Rusko sa pripravuje na to, že vojna na Ukrajine potrvá ešte niekoľko rokov. Svedčí o tom plánované prudké zvýšenie výdavkov na obranu v rozpočte na rok 2024, konštatovalo britské ministerstvo obrany vo svojej každodennej správe založenej na poznatkoch tajných služieb.

Z dokumentov, ktoré zrejme unikli z ruského ministerstva financií, vyplýva, že výdavky Ruska na armádu budú v roku 2024 tvoriť približne 30 percent celkových výdavkov štátu. Rezort financií navrhuje vyčleniť na obranu 10,8 bilióna rubľov, čo zodpovedá približne šiestim percentám HDP a predstavuje zvýšenie o 68 percent v porovnaní s rokom 2023.

Podľa Londýna je vysoko pravdepodobné, že Rusko bude schopné udržať túto úroveň výdavkov na obranu do roku 2024, avšak len na úkor iných sektorov hospodárstva.

Podrobnosti o výdavkoch Moskvy na obranu sú vždy tajné, no uniknuté čísla naznačujú, že Rusko sa pripravuje na niekoľko ďalších rokov bojov na Ukrajine. Minister obrany Sergej Šojgu 27. septembra uviedol, že očakáva, že konflikt bude pokračovať aj v roku 2025, pripomenulo britské ministerstvo obrany.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.