Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 13:36

Slováci majú druhý najnižší finančný majetok z nových členov EÚ

Priemerný Slovák vlastní čisté finančné aktíva vo výške 9 010 eur, priemerný Čech má 26 960 eur a Poliak 11 200 eur.

Finančný majetok Slovákov je po pandémii a inflácii druhý najnižší spomedzi nových členských krajín Európskej únie. Od nás sú na tom horšie už len Rumuni. Ak ide o pomer dlhov a vlastného finančného majetku, sú na tom Slováci najhoršie. Upozornil na to analytik Ján Košč z Asociácie sociálno-ekonomických analytikov (ASEA).

Čisté finančné aktíva Slovákov v minulom roku klesli o 12,5 percenta na úroveň 9 010 eur na obyvateľa. V rebríčku takmer 60 krajín sveta sa tak Slovensko nachádza na 40. mieste. Vyplýva to z aktuálneho vydania správy Allianz Global Wealth Report 2023, ktorá skúma finančný majetok a dlhy domácností.

„Kým priemerný Slovák vlastní čisté finančné aktíva vo výške 9 010 eur, priemerný Čech má 26 960 eur a Poliak 11 200 eur,“ priblížil Košč.

Problémom podľa neho sú nielen nízke finančné aktíva, ale aj ich nedostatočný rast najmä v súvislosti s infláciou. Za ďalší problém považuje mieru zadlženia priemerného slovenského občana. V pomere dlhov k finančným aktívam patríme medzi rekordérov krajín OECD, kde viac ako 50 percent majú už len Fíni (51 percent), Thajci (53 percent) a Nóri (70 percent). Podiel dlhu na hrubých finančných aktívach na Slovensku je vo výške 52 percent.

Problémom čistého finančného majetku Slovákov je podľa analytika aj fakt, že drvivú väčšinu ich aktív tvoria akcie a dlhopisy v druhom a treťom dôchodkovom pilieri. „Čiže ide o finančný majetok, ktorý je pre občanov reálne nedostupný, napríklad na sanáciu vlastných dlhov alebo na prípadné preklenutie finančných problémov zapríčinených stratou zamestnania alebo nepriaznivou životnou situáciou,“ doplnil Košč.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka sa ocitol v jedenástke roka talianskej Serie A. V ideálnej zostave podľa Asociácie talianskych futbalistov sa spolu s ním objavilo celkovo päť hráčov majstrovského Neapola. Hráčom roka sa stal Victor Osimhen, najlepším trénerom Luciano Spalletti, taktiež za prácu v SSC Neapol. (tasr)

pred 4 hodinami

Mesiac september bol na Slovensku najteplejším septembrom v histórii zaznamenávania. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav. V tomto mesiaci sa podľa klimatológa Petra Kajabu zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.