Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 13:17

Robert Fico

Čakáme na telefonát od prezidentky. Budem sa uchádzať o post premiéra

Čakáme na telefonát od prezidentky. Budem sa uchádzať o post premiéra

Foto: TASR

„Máme jasné predstavy a plány. Vieme, čo presne má vláda urobiť na prvom rokovaní,“ povedal šéf Smeru.

„Budeme sedieť na centrále Smeru a čakať na telefonát od pani prezidentky,“ vyhlásil šéf Smeru Robert Fico na tlačovke k výsledkom volieb. Tvrdí, že nemá význam viesť rokovania, kým nedostanú od hlavy štátu poverenie.

Potvrdil, že sa bude uchádzať o post premiéra. Väčšina 79 poslancov je podľa jeho slov „pohodlná“.

Nechcel odpovedať, či by si v koalícii želal viac KDH alebo SNS.

Fico vraví, že rokovania so stranami môžu trvať možno dva týždne a až potom sa budú baviť o zostavovaní vlády. „Sme pripravení, poučení, skúsenejší. Ak dostaneme dôveru, tak ju naplno využijeme.“

Ako prvé vymeníme Hamrana a Lipšica

Od utorka sa chce Fico v krajoch stretávať so štruktúrami strany, aby im poďakoval za kampaň. 

„Máme jasné predstavy a plány. Vieme, čo presne má vláda urobiť na prvom rokovaní,“ povedal. 

Inzercia

„Zahraničnopolitická orientácia Slovenska sa nebude meniť,“ vyhlásil Fico. „V tom, ako je Slovensko zakotvené, sa nebude nič meniť ani o milimeter. Slovensko má iné problémy ako Ukrajina,“ reagoval na otázku o svojich geopolitických postojoch. Chce sa aj na pôde EÚ zasadzovať o to, aby bol čo najskôr vyrokovaný mier.

Ako prvé by chcel Fico na vláde riešiť obnovenie hraničných kontrol s Maďarskom na zelenej hranici. „Bude potrebné použiť aj silu, aby sme vyriešili problém s migrantmi," povedal na tému nelegálne migrácie. „Nebudú to pekné obrázky."

Líder Smeru na tlačovke zdôraznil, že aj bude jeho strana vo vláde, ako prvých čaká výmena policajného prezidenta Štefana Hamrana a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Podľa neho však nejde o pomstu.

„Ako môže byť na čele polície Hamran, ktorý neprešiel výberovým konaním a zmenil sa kvôli nemu zákon?“ povedal. Lipšica označil za právoplatne odsúdeného podvodníka, ktorý nenávidí Smer.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka sa ocitol v jedenástke roka talianskej Serie A. V ideálnej zostave podľa Asociácie talianskych futbalistov sa spolu s ním objavilo celkovo päť hráčov majstrovského Neapola. Hráčom roka sa stal Victor Osimhen, najlepším trénerom Luciano Spalletti, taktiež za prácu v SSC Neapol. (tasr)

pred 5 hodinami

Mesiac september bol na Slovensku najteplejším septembrom v histórii zaznamenávania. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav. V tomto mesiaci sa podľa klimatológa Petra Kajabu zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.