Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. január 2010

ZAHRANIČIE: Tisíce Američanov v uliciach za život (video)

Pochod pre život priviedol do washingtonských ulíc tisíce odporcov potratov. Svoj názor prišla vyjadriť tiež asi stovka vyznávačov možnosti voľby. Pokrytie udalosti meanstreamovými médiami však nedávalo dojem, že ide o najväčšiu protestnú akciu v Spojených štátoch. Protestná akcia vo washingtonských...

Pochod pre život priviedol do washingtonských ulíc tisíce odporcov potratov. Svoj názor prišla vyjadriť tiež asi stovka vyznávačov možnosti voľby. Pokrytie udalosti meanstreamovými médiami však nedávalo dojem, že ide o najväčšiu protestnú akciu v Spojených štátoch.

Protestná akcia vo washingtonských uliciach sa tradične koná na výročie vynesenia rozsudku Roe vs. Wade Najvyšším súdom, na základe ktorého sa v roku 1973 v krajine legalizovali potraty. O rok na to sa v americkom hlavnom meste konal prvý Pochod za život.

Tohto roku akcia nabrala skutočne veľké rozmery. Agentúra Catholic News Agency uviedla, že počet účastníkov sa pohyboval okolo 300-tisíc. Na videách z pochodu možno vidieť skupinu modliacu sa ruženec, na inom mieste mladý chlapec s gitarou v ruke vedie modlitbu chvál. Do mikrofónov prevažne staršie ženy otvorene hovoria o svojich skúsenostiach s potratom, ktoré ľutujú každý jeden deň. Zábery ukazujú i tínedžerov vo vášnivej debate s obhajcami práva voľby. „Potrebujeme byť emancipované, nezávislé ľudské bytosti, nie byť závislí na tom, čo nám povie priateľ, manžel, cirkev alebo vláda,“ hovorí žena v stredných rokoch s veľkým oranžovým transparentom „Potraty a antikoncepcia pre ženy všade“. Skupina mladých oponuje: „Je nesprávne zabíjať malé bábätká.“ „OK, tak to nerob, ale nechci od všetkých žien, aby to nerobili,“ dodáva pro-choice aktivistka.

K téme:
Nebezpečné hodnoty s názvom FOCA
Obsah dutiny maternice
Zdieľať

Demonštrácie sa zúčastnil i muž, kráčajúci ulicami s plagátom „Rabíni pre život“. Z davu na neho údajne ktosi zakričal: „Boh vám žehnaj, rabbi.“

Virtuálny pochod

Pochod tohto roku prebiehal prvýkrát i virtuálne. Kto sa na akcii nemohol zúčastniť osobne, mal možnosť svoj postoj vyjadriť registráciou na stránke virtualmarchforlife.com. Počet zaregistrovaných Američanov sa vyšplhal nad 83-tisíc. Medzi prominentmi, ktorí internetovej akcii vyjadrili podporu, sú tváre z minuloročnej prezidentskej kampane John McCain, Sarah Palin, guvernér Mitt Romney, šéfredaktor portálu LifeNews.com Steve Ertelt a mnoho ďalších.

Vyhrotená verejná diskusia medzi zástancami a odporcami interrupcií je v Spojených štátoch kvôli schvaľovaniu zdravotnej reformy znova výsostne aktuálna. Senát začiatkom novembra minulého roka schválil novelu zákona poslanca Barta Stupaka (tzv. Stupak Amendement), ktorý mal v rámci zdravotnej reformy zamedziť podporovaniu potratov zo štátnej pokladnice. S takouto výhradou však nesúhlasí Senát. Jeho členovia navrhli, aby sa na potraty mohlo prispievať z peňazí občanov, ktorí si k poistnému priplatia dvanásť dolárov.

Objektivita nadovšetko

Prekvapivý bol spôsob, ako Pochod pre život pokryli viaceré mainstreamové média. Napriek zjavnému nepomeru tých, ktorí prišli protestovať za a proti interrupciám, televízia CNN svoj článok o udalosti začala slovami: „Podporovatelia interrupčných práv a ich oponenti prišli do ulíc hlavného mesta, aby si pripomenuli 37. výročie prípadu Roe vs. Wade...“. Na titulnej fotografii k textu sú demonštrujúci s okrúhlymi transparentmi a výzvou „nechajte potraty legálnymi“. Fotka s mladými pro-life aktivistami sa objaví až po kliknutí na šípku pod obrázkom.

Inzercia

Komentátor denníka Washington Post Robert McCartney vo svojom príspevku vyjadruje obavy nad počtom mladých, ktorí sú zapálení v boji proti potratom. Zástancovia interrupčných práv podľa autora pripustili, že na ich strane v tejto debate majú mladí akoby menej energie. „Protipotratové hnutie cíti, že získava na sile. Aj keď toto hnutie nie je pripravené predvídať definitívny triumf, podporovatelia Roe vs. Wade (vrátane mňa) sú právom nervózni,“ vyjadruje znepokojenie komentátor.

V súvislosti s týmto komentárom vyznieva paradoxne príspevok na stránke týždenníka Newsweek, podľa ktorého aktivisti na oboch stranách barikády starnú. „Väčšina účastníkov (pochodu) má okolo šesťdesiatky,“ vyjadril sa pre týždenník zástupca washingtonskej polície Stanley Radzilowsky. Pri zhliadnutí akýchkoľvek obrázkov či videí z pochodu však tento výrok znie trochu prehnane. Účastník demonštrácie Steven D. Greydanus na svojom blogu píše: „Ak mala jedna osoba z 20 okolo šesťdesiatky, tak to je veľa. Keď sa na fotky budete pozerať dlho a dosť dobre, nájdete toľko, že sa budú dať spočítať na jednej ruke.“

Washingtonský Pochod za život však nebol len dôkazom ľavicovej zaujatosti amerických médií. Bol to signál toho, že napriek prevažujúcej sile demokratov v súčasnej administratíve, sa nájde 300-tisíc ľudí, ktorí právo dieťaťa na život povyšujú nad novodobé právo ženy na potrat.

Mária Škvarlová
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

Keď šéfovia podvádzajú

Keď šéfovia podvádzajú

Prinášame zamyslenie z pera popredného slovenského biznis konzultanta a univerzitného profesora Jána Košturiaka. O morálnej inteligencii lídrov Manažéri firiem a podnikatelia sú často tí, ktorí majú možnosť výrazne ovplyňovať svet okolo nás. Na jednej strane vytvárajú bohatstvo, pracovné príležitost...

ROZHOVOR: Rado Baťo: Som menej živelný

ROZHOVOR: Rado Baťo: Som menej živelný

Už ho nebaví robiť si žarty z Viery Tomanovej či neustále opakovať pravicové myšlienky. Debatu medzi liberálmi a konzervatívcami považuje u nás za agresívnu a prázdnu. Bol najmladším šéfredaktorom TRENDU, ktorý sa pred rokom ako prvý nebulvárny print venoval kauze františkáni. Jeho blog Knihožrút, k...