Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 09:26

Vláda proruského Fica bude Orbánovým spojencom, píše Reuters

Vláda proruského Fica bude Orbánovým spojencom, píše Reuters

Foto: TASR/Pavol Zachar

Volebné výsledky podľa agentúry naznačujú, že stredná Európa sa obracia proti liberalizmu. Tento trend môžu potvrdiť blížiace sa poľské parlamentné voľby.

„Bývalý ľavicový premiér Robert Fico porazil svojich progresívnych rivalov po kampani, v ktorej volal po zastavení vojenskej pomoci Ukrajine,“ píše agentúra Reuters o slovenských voľbách. Fica k moci priviedla nespokojnosť Slovákov s rozhádanou stredopravou koalíciou. 

Vláda pod vedením Smeru podľa agentúry bude spolu s Maďarskom spochybňovať európsky konsenzus o pomoci Ukrajine. Volebné výsledky tiež naznačujú, že stredná Európa sa obracia proti liberalizmu. Tento trend môžu potvrdiť blížiace sa poľské parlamentné voľby.

Ficove postoje podľa agentúry odrážajú tradičnú náklonnosť mnohých Slovákov k Rusku. V súvislosti s Ukrajinou zastáva líder Smeru podobné stanovisko ako maďarský premiér Orbán. Podľa diplomatov ich však môže zmierniť, keď sa dostane k moci, ako to už ukázal v minulosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.