Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 08:46

Odo dneška končí šesť detských pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa

Ide o prvú fázu redukcie siete z troch plánovaných. Ministerstvo zdravotníctva k nej pristúpilo v záujme stabilizácie pediatrickej ambulantnej starostlivosti.

Dnes začali platiť zmeny v súvislosti s fungovaním detských ambulantných pohotovostí. Ich počet sa znížil o šesť, ktoré už v súčasnosti nemali prevádzkovateľa.

Ide o prvú fázu redukcie siete z troch plánovaných. Ministerstvo zdravotníctva k nej pristúpilo v záujme stabilizácie pediatrickej ambulantnej starostlivosti a zachovania fungovania detských pohotovostí.

„Podľa vyhlášky sa bude postupne v troch fázach upravovať sieť detských pohotovostí z pôvodných 61 na 40 do konca roka 2024,“ priblížili z komunikačného odboru rezortu. „Od prvého októbra dôjde k vypusteniu šiestich pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby, ktoré sú už v súčasnosti bez prevádzkovateľa, keďže nikto neprejavil záujem o ich prevádzkovanie. Ďalších desať má byť vypustených od júla 2024 a tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024.“

Pevné body sa po novom majú priblížiť k nemocniciam. Cieľom zmeny je podľa rezortu koncentrovať lekárov do funkčných tímov a priblížiť ich k nemocniciam, aby boli zabezpečené aj laboratórne vyšetrenia či zobrazovacie metódy.

Rezort pripomenul, že dlhodobo upozorňoval na kritickú situáciu s pediatrami a hroziace problémy s ambulantnou pohotovostnou službou. Poukázal na to, že prijal aj iné opatrenia na stabilizáciu pediatrie. Pre detských pacientov a ich rodičov boli spustené aj podporné aktivity, ako napríklad projekt www.pediatridetom.sk či aplikácia Národného ústavu detských chorôb.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka sa ocitol v jedenástke roka talianskej Serie A. V ideálnej zostave podľa Asociácie talianskych futbalistov sa spolu s ním objavilo celkovo päť hráčov majstrovského Neapola. Hráčom roka sa stal Victor Osimhen, najlepším trénerom Luciano Spalletti, taktiež za prácu v SSC Neapol. (tasr)

pred 4 hodinami

Mesiac september bol na Slovensku najteplejším septembrom v histórii zaznamenávania. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav. V tomto mesiaci sa podľa klimatológa Petra Kajabu zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.