Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2016

Fico: Suma za postavenie obchvatu Bratislavy je vynikajúci výsledok

Predseda vlády SR Robert Fico a minister dopravy SR Roman Brecely podpísali dnes v Šamoríne zmluvu na výstavbu obchvatu Bratislava, úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. Zmluvu podpísali s víťazom súťaže - združením firiem na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infrastructures.

„Berme tento projekt ako životne dôležitý pre Slovensko. Uvedomme si, že ide o 59 kilometrov rýchlostnej cesty alebo diaľnice," povedal Fico s tým, že súčasťou projektu bude aj nový most cez Dunaj. "Bude to obrovská pomoc, ktorá odľahčí diaľničnú sieť, ktorá vedie cez Bratislavu. V súčasnosti cez diaľničný most prechádza 100.000 automobilov, po realizácii tohto nového projektu očakávame, že cez nový most prejde denne 30.000 vozidiel, čo odľahčí terajšiu hustú premávku hlavného mesta SR,“ priblížil Fico. Celkovú sumu, ktorá sa pohybuje okolo 56 - 57 miliónov eur ročne, považuje premiér za úspech, s ktorým nikto nerátal. „Je to vynikajúci výsledok,“ zdôraznil.
      

Predseda vlády ocenil aj otvorenosť celého procesu. Vyzdvihol, že verejnosť mala celý rok možnosť oboznamovať sa s podrobnosťami projektu. Podľa jeho slov prvá etapa musí byť dokončená v roku 2019, druhý úsek v roku 2020. Fico sa poďakoval všetkým predstaviteľom miestnej regionálnej samosprávy. „Od celého začiatku chápali význam tohto projektu a podporovali realizáciu,“ zdôraznil.        
      

Do 12 týždňov od podpisu zmluvy musí následne koncesionár urobiť takzvané finančné uzavretie projektu. Projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP) na obchvat Bratislavy, ktorý tvorí časť diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, opätovne odobrila vláda 11. mája tohto roku. Minister Brecely vtedy uviedol, že predpokladá spustenie výstavby projektu v lete alebo na jeseň.
      

Víťazné združenie na čele so spoločnosťou Cintra sľubuje obchvat postaviť za štyri roky a štyri mesiace pri ročnej splátke počas 30-ročnej prevádzky cesty vo výške 56,72 milióna eur. Po 30 rokoch a po zohľadnení inflácie by mal obchvat stáť celkovo približne 1,9 miliardy eur.       
     

Inzercia

Odporúčame

Sociálna poisťovňa kupuje IT systém za 71 miliónov eur

Sociálna poisťovňa kupuje IT systém za 71 miliónov eur

Sociálna poisťovňa ukončila tender na nákup informačného systému za 71 miliónov eur. Vicepremiéra Petra Pellegriniho, ktorý má na starosti informatizáciu verejnej správy, zaujíma, či jej zámer schválilo ministerstvo vnútra. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Denník N.

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.