Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2023, 15:53

Afrika má záujem vyrábať ukrajinské zbrane, povedal minister Kuleba

Podľa Kulebu čaká Afrika na návrat ukrajinských firiem na svoje trhy, no zatiaľ tomu bráni agresia Ruska.

Africké krajiny majú záujem nielen o nákup ukrajinských zbraní, ale aj o umiestnenie ich výroby na svoje územie. Na prvom medzinárodnom fóre obranného priemyslu, ktoré sa v piatok uskutočnilo v Kyjeve, to podľa agentúry uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

„Afrika bola pred vypuknutím totálnej vojny jedným z najväčších trhov pre ukrajinské vojenské produkty,“ povedal Kuleba v panelovej diskusii, ktorá sa konala za zatvorenými dverami.

Afrika podľa Kulebu čaká na návrat ukrajinských firiem na svoje trhy, no zatiaľ tomu bráni agresia Ruska. Africké krajiny však majú záujem vyrábať ukrajinské zbrane a muníciu na svojom území.

„Z toho vyplýva, že africkí partneri vedia, že ukrajinské zbrane budú mimoriadne vysokej kvality, a berú nás ako partnerov,“ povedal Kuleba.

„Je to nový trend,“ konštatoval Kuleba, ktorý verí, že „dopyt po predaji a výrobe zbraní vyrobených na Ukrajine bude veľmi vysoký“.

Ukrajina je od začiatku invázie Ruska vo februári 2022 značne závislá od vojenskej pomoci západných krajín. Zároveň sa snaží posilňovať svoj vlastný zbrojný priemysel, keďže sa obáva, že podpora jeho spojencov môže kolísať, píše AFP.

Na medzinárodnom fóre v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval o založení Aliancie obranného priemyslu. Ukrajinský rezort diplomacie uviedol, že do skončenia fóra sa k aliancii pripojilo 38 spoločností z 19 krajín.

V rámci fóra podpísali ukrajinské firmy 20 dohôd a memorand so zahraničnými partnermi o výrobe bezpilotných lietadiel a opravách a výrobe obrnených vozidiel a munície.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 10 hodinami

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

pred 11 hodinami

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

pred 11 hodinami

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.