Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2023, 13:50

Noví kardináli

Buďme symfonickou a synodálnou cirkvou, povedal pápež novým kardinálom

Buďme symfonickou a synodálnou cirkvou, povedal pápež novým kardinálom

Kardinálsky biret dostáva aj arcibiskup Protase Rugambwa z Tanzánie. Foto: TASR/AP photo Riccardo De Luca

Podľa pápeža je rozmanitosť v cirkvi „nevyhnutná“, jednotlivé zvuky však musia spolu ladiť. Vo Vatikáne kreoval 21 kardinálov.

Pápež František v sobotu predsedal zhromaždeniu známemu ako konzistórium, na ktorom slávnostne kreoval 21 duchovných z celého sveta za kardinálov.

Celosvetové stretnutie kardinálskeho zboru sa slávilo na Námestí sv. Petra vo Vatikáne o 10.00. Z 21 nových kardinálov je 18 voličov a traja sú nevoliči.

V príhovore pápež konštatoval, že rozmanitosť je nevyhnutná pre budúcnosť Katolíckej cirkvi, informuje agentúra AFP.

„Kolégium kardinálov je povolané podobať sa symfonickému orchestru, ktorý reprezentuje harmóniu a synodalitu cirkvi,“ povedal František sediaci pod baldachýnom pred kardinálmi zhromaždenými na schodoch Baziliky svätého Petra.

Dodal, že rozmanitosť „je nevyhnutná“, jednotlivé zvuky však musia spolu ladiť.

Každý z nových kardinálov pokľakol pred pápežom, ktorý im odovzdal štvorhrannú čiapku šarlátovej farby známu ako biret a kardinálsky prsteň.

Medzi novými kardinálmi je aj argentínsky arcibiskup Víctor Manuel Fernández, ktorého pápež František vymenoval za nového prefekta Dikastéria pre náuku viery, či Robert Prevost, misionár narodený v Chicagu, ktorý je zodpovedný za preverovanie kandidátov na biskupov na celom svete, píše agentúra AP.

Kardinálmi sa stali aj veľvyslanci Vatikánu v USA a Taliansku. Na zozname sú aj kardináli z geopoliticky citlivých oblastí ako Hongkong a Jeruzalem, či z Džuby v Južnom Sudáne.

Osemnásť z 21 nových kardinálov má menej ako 80 rokov, budú teda môcť v budúcnosti voliť v konkláve Františkovho nástupcu.

Sobotňajšie konzistórium bolo deviate od roku 2013, keď sa František stal hlavou katolíckej cirkvi. Konalo sa tri dni pred začiatkom 16. riadneho valného zhromaždenia Biskupskej synody, na ktorom budú duchovní a laici diskutovať o budúcnosti katolíckej cirkvi.

Po sobote je zo 137 kardinálov 99 vymenovaných Františkom, ktorí môžu hlasovať v budúcom konkláve. Najviac kardinálov s hlasovacím právom má Európa (52), nasleduje Amerika s 39 a Ázia s 24 kardinálmi.

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.