Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 20:35

Väzni zabití na Ukrajine podľa Putina splatili dlh spoločnosti

Väzni zabití na Ukrajine podľa Putina splatili dlh spoločnosti

Foto - TASR/AP

Odsúdencov údajne využívali v krutých bojoch o mesto Bachmut na východe Ukrajiny ako potravu pre delá.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že ruskí väzni, ktorí zahynuli na Ukrajine, sa očistili v očiach spoločnosti a splatili jej dlh. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Ruská armáda a žoldnierska spoločnosť Vagnerova skupina potrebovali doplniť bojovníkov na fronte na Ukrajine, preto verbovali mužov z ruských trestaneckých kolónií.

"Sú mŕtvi," povedal Putin počas stretnutia s vojakmi odvysielaného v televízii a myslel tým väzňov, ktorí zomreli vo vojne na Ukrajine.

"Každý môže urobiť nejaké chyby, aj oni ich v minulosti urobili. Ale položili životy za vlasť a úplne sa očistili," uviedol Putin na stretnutí s vojakmi, ktorí bojovali na južnom fronte Ukrajiny neďaleko obce Urožajne. Po krátkom rozhovore s vojakmi si minútou ticha uctil padlých väzňov.

Ruský prezident vyhlásil, že vojaci, ktorí bojovali pri Urožajnom, sú "symbolickým príkladom odvahy a hrdinstva". Podľa ministerstva obrany tam Rusi odrazili ukrajinský útok.

Inzercia

Odsúdencov údajne využívali v krutých bojoch o mesto Bachmut na východe Ukrajiny ako potravu pre delá.

Podľa medzinárodných odborníkov v niektorých prípadoch väzňov naverbovali do bojov na Ukrajine pomocou vyhrážok a zastrašovania.

Mnohí odborníci a kritici Kremľa vravia, že rehabilitovanie a opätovné začlenenie traumatizovaných bývalých vojakov je pre Rusko veľký problém. Niektorí z bývalých väzňov vracajúcich sa z frontu páchajú nové zločiny.

Ruské úrady si už tradične ctia vlastenectvo a kultúru sebaobetovania, preto si napríklad veľkolepo pripomínajú sovietske víťazstvo v druhej svetovej vojne.

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 12:54

„Urobíme všetky potrebné kroky, aby Daniel Lipšic z Úradu špeciálnej prokuratúry odišiel," hovorí Robert Fico. Potvrdil, že v súvislosti so zmenami v súdnictve sa stretol s eurokomisármi. „Nechcem ísť do rizika, že by sme prijali niečo, čo by nám spôsobilo ťažkosti pri čerpaní fondov," povedal. Na otázku, či zostane zachovaný Špecializovaný trestný súd, konkrétne neodpovedal. „Dobre to zmeníme," dodal. (rtvs)

02. december 2023, 12:31

Premiér Robert Fico potvrdil, že rodičovský dôchodok zostane v súčasnej podobe. „Pri zostavovaní rozpočtu sme sa správali tak zodpovedne, že sú zdroje aj na vyplatenie plnohodnotného rodičovského dôchodku,“ uviedol. Ocenil postoj lídra Hlasu Petra Pellegrinho a šéfa SNS Andreja Danka pri rokovaniach. (rtvs)

02. december 2023, 12:19

Deficit v roku 2024 bude nižší ako v roku 2023. Povedal o návrhu štátneho rozpočtu premiér Robert Fico. Tvrdí, že vláda nebude siahať na dosiahnutý sociálny štandard. Podľa neho bude rozpočet spĺňať všetky ciele dohodnuté s eurokomisiou. Vláda sa k nemu vyjadrí v pondelok po rokovaní. (rtvs)

02. december 2023, 11:36

Lívia Vašáková skončila na poste generálnej riaditeľky plánu obnovy. „Bohužiaľ predstavy o tom, ako by mal tento dobre rozbehnutý projekt napredovať, sa líšia od praxe, ktorá doteraz dobre fungovala. Neodchádzam zatrpknutá ani nahnevaná,“ napísala na sociálnej sieti. Odchádza s obavami o to, že pomaly miznú všetky pozitívne faktory.

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.