Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 20:10

Británia uvalí sankcie na popredných predstaviteľov Ruska

Sú cielené na 11 fyzických i právnických osôb vrátane volebnej komisie, ktoré podľa Londýna konali priamo s cieľom rozvrátiť Ukrajinu a ohroziť jej územnú celistvosť.

Britská vláda oznámila, že uvalí nové sankcie na približne desať popredných predstaviteľov Ruska a tamojšiu ústrednú volebnú komisiu (CIK) v súvislosti s voľbami, ktoré Moskva zorganizovala v Ruskom okupovaných oblastiach Ukrajiny a na anektovanom Krymskom polostrove. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Sankcie sú cielené na 11 fyzických i právnických osôb vrátane volebnej komisie, ktoré podľa Londýna "konali priamo s cieľom rozvrátiť Ukrajinu a ohroziť jej územnú celistvosť".

Medzi sankcionovanými je aj jedna z najvyšších predstaviteľov CIK Natalia Budarinová, Moskvou dosadený šéf samosprávy Chersonskej oblasti Andrej Alexejenko, ako aj šéfka oblastnej volebnej komisie Marina Zacharovová.

Všetkým z dotknutých sa zmrazuje ich majetok v zahraničí a zavádzajú sa cestovné obmedzenia.

Moskva usporiadala vlani v októbri referendá na okupovaných územiach Ukrajiny vrátane Záporožskej, Chersonskej, Doneckej i Luhanskej oblasti. Následne tam a na polostrove Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, vyhlásila voľby. Tie sa konali aj začiatkom tohtoročného septembra a Kyjev aj jeho spojenci vrátane Londýna a Washingtonu ich odsúdili ako falošné.

"Ruské fingované voľby sú transparentným a márnym pokusom o legitimizáciu nezákonnej kontroly nad suverénnym ukrajinským územím. Nemôžete organizovať voľby v cudzej krajine," povedal britský minister zahraničných vecí James Cleverly.

Británia podľa neho nikdy neuzná nároky Moskvy na ukrajinské územie. "Krym, Záporožie, Doneck, Luhansk a Cherson patria Ukrajine," zdôraznil.

Piatkovým rozhodnutím sa celkový počet fyzických a právnických osôb, na ktoré Británia uvalila sankcie v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, zvýši na viac ako 1600.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.