Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. september 2023

Uzavretie národných parkov?

Čo keby sa to stalo u nás na Slovensku? Je to vôbec možné, aby parlament zatvoril národné parky? Nuž, áno - inde vo svete - pokiaľ nie je štátny rozpočet na ich prevádzku.
Uzavretie národných parkov?

Čo keby sa to stalo u nás na Slovensku? Je to vôbec možné, aby parlament uzatvoril národné parky? Nuž, áno, pokiaľ nie je štátny rozpočet na ich prevádzku. 

 

Kongres USA ide zatvárať národné parky 1. októbra. 
 

Kým parlament (Kongres USA) hľadá peniaze na vyrovnanie federálneho rozpočtu a financovanie národných parkov, u nás bude veľa voličov hlasovať práve za klímu a ekológiu.

Milujeme naše Tatry, našu prírodu, ale máme taký hospodársky program na to, aby sme ju dokázali chrániť?

Ktorá strana na Sk rozvíja volebný program, ktorý podporuje rozvoj vidieka a ochranu prírody tak, aby sa rozvojom vidieka podporila aj ekológia, aj ochrana prírody, aj životy ľudí; aby ich príroda okolo nás nebola závislá iba výhradne na vymáhaných štátnych daniach? 


Aby sme sa správne rozumeli, Kongres USA nebude zatvárať len národné parky, ale obmedzí aj iné federálne výdavky, kým sa všetky strany nedohodnú na hospodárení.

 

Asociacie Naŕodnych Parkov USA rozposlala členom takýto email:

"Pokračujúca bezvýchodisková situácia ohrozuje zatvorenie väčšiny národných parkov, pozastavenie americkej ročnej rekreačnej ekonomiky v hodnote 800 miliárd dolárov a poškodenie malých podnikov, závislých na turistickom ruchu, kým sa dve hlavné strany v Kongrese nedohodnú.

 

Keď historicky v roku 2018 Kongres USA zatvoril federálnu vládu, všetci videli negatívny vplyv na zdroje a zamestnancov národného parku, ako aj na ich partnerov a vstupné komunity. Odpadkové koše a prístavky boli preplnené, pretože zamestnanci Park Service dostali dovolenku. Historické budovy boli uzavreté a uzamknuté. Nespočetné hektáre delikátnych ekosystémov boli spustošené nelegálnym jazdením v teréne. Joshua Trees boli vyrúbané.

 

Inzercia

Na 35 dní doplatili národné parky. A teraz je Kongres na pokraji ďalšieho odstavenia z dôvodu narušeného rozpočtového procesu, ktorý ohrozuje službu parkov  znížením o viac ako desať percent, čo by ešte viac podkopalo ochranu parkov a ekonomiku cestovného ruchu.

 

Kongres má už len pár dní - do 1.10. na to, aby túto krízu zastavil. Ak do 1. októbra nedokážu schváliť federálny zákon o výdavkoch, národné parky nezostanú otvorené, nebudú zabezpečené zabezpečené personálom. 

Aj krátka odstávka by narušila nespočetné množstvo podnikov, ktoré sa spoliehajú na návštevníkov parku. Znamenalo by to, že tisíce zamestnancov National Park Service nedostanú výplaty. Znamenalo by to, že vzdelávacie programy, špeciálne akcie a návštevy mnohých parkov by sa zastavili.”

 

Nuž tak. Aj keď mnohí Slováci budú voliť ekologicky, treba počítať s tým, že ochranu prírody možme zabezpečiť správnym hospodárením na vidieku, v urbariátoch i mestách, nielen v národných parkov. Progresívne Slovensko s návrhom klimatického zákona, ktorý sa točí okolo uhlíka, ani nedávna vynútená zonácia parkov bez súhlasu samospráv  to nevyrieši, a ani Smer a Hlas. Ostatní sa ešte musia učiť, ale ja im zatiaľ dávam šancu.

 

 

Titulne foto: Wioseny design

Foto v texte: Z.M. 

 

 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.