Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 16:11

Maďarsko poslalo svoju veľvyslankyňu do Bieloruska

Akt odovzdania poverovacích listín zo strany Maďarska nepriamo znamená právne uznanie zvolenia Lukašenka za hlavu štátu, pričom voľby v Bielorusku spred troch rokov EÚ nepovažuje za zákonné, upozorňuje maďarský denník Népszava.

Nová veľvyslankyňa Maďarska v Minsku Zita Ilona Bencsiková odovzdala vo štvrtok poverovacie listiny bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Píše o tom v piatok internetové vydanie denníka Népszava, ktoré pripomína, že Maďarsko je prvým členským štátom Európskej únie, ktoré od potláčania opozičných protestov Lukašenkovým režimom v roku 2020 vyslalo do Bieloruska veľvyslanca, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Lukašenko pri tejto príležitosti uviedol, že Maďarsko je starým a spoľahlivým priateľom Bieloruska, s ktorým vzťahy prešli skúškou časom a sú založené na pragmatických a vzájomne sa rešpektujúcich základoch. "Sme pripravení pokračovať v dialógu s Maďarskom s cieľom deeskalovať napätie v regióne," dodal prezident.

Akt odovzdania poverovacích listín podľa nepszava.hu zo strany Maďarska nepriamo znamená právne uznanie zvolenia Lukašenka za hlavu štátu, pričom voľby v Bielorusku spred troch rokov Európska únia nepovažuje za zákonné.

Európsky parlament 13. septembra uznesením odsúdil šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa za jeho oficiálnu cestu do Minska vo februári 2023 a túto návštevu označil za krok v rozpore so zahraničnou politikou EÚ.

Inzercia

Dnes treba vedieť

06. december 2023, 11:46

Policajti odviedli zo strednej odbornej školy v Bernolákove žiaka. Podľa informácií TV Markíza to môže súvisieť s výhražnými emailami, ktoré dostali viaceré školy. Študent tvrdí, že ide o nedorozumenie a žiadne maily neposlal. (tvnoviny.sk)

06. december 2023, 11:38

Vláda navrhuje, aby čurillovci prišli spätne o status chránených oznamovateľov. Navrhuje to v novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, pričom policajti by mali prísť o status po jej schválení. Zároveň sa v novele rieši, že policajti už takúto ochranu získať nebudú môcť. (denník n)

06. december 2023, 11:26

Poskytovanie príspevku za ubytovanie odídenca sa predĺži do konca marca 2024. Príspevok sa zníži na sumu maximálne 12 eur za noc na osobu nad 15 rokov a maximálne šesť eur za noc pre dieťa do 15 rokov. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.