Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 21:20

Meteorológovia očakávajú rekordne teplý september

Vysoká priemerná mesačná teplota je v slovenských klimatických podmienkach porovnateľná s normálnymi hodnotami teploty vzduchu v júni.

Meteorológovia očakávajú na takmer všetkých staniciach rekordne teplý tohtoročný september. K štvrtku (28. 9.) je najvyššia priemerná mesačná teplota vzduchu v Bratislave-Kolibe 20 stupňov Celzia. Blízko tejto hranice je teplota aj na staniciach Žihárec, Veľké Lovce a Bratislava-letisko. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

"O niekoľko desatín stupňov sa takto zmení rekordná hodnota priemernej mesačnej teploty vzduchu na Slovensku v tomto prvom jesennom mesiaci. Od roku 1951 je rekord tejto charakteristiky teploty vzduchu na Slovensku z Gabčíkova (19,4 stupňa Celzia) zo septembra v roku 2011," priblížil SHMÚ.

Takáto vysoká priemerná mesačná teplota vzduchu v septembri je v slovenských klimatických podmienkach porovnateľná s normálnymi hodnotami teploty vzduchu v júni.

"Dôležité je však pripomenúť, že v júni je na severnej pologuli letný slnovrat a v septembri tam nastáva jesenná rovnodennosť," poukázali meteorológovia. Zároveň dodali, že zhodnotenie septembra zverejnia začiatkom októbra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.