Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 13:50

Kosovská polícia podniká po incidente v Banjskej razie na severe ovládanom Srbmi

Kosovský premiér Kurti vyhlásil, že ozbrojenú skupinu v Banjskej viedol Milan Radoičić, podpredseda strany Srbská kandidátka.

Kosovská polícia dnes ráno vykonala prehliadky najmenej na piatich miestach v troch srbských obciach na severe krajiny. „Operácia sa vykonáva v súvislosti s nedávnymi udalosťami v obci Banjska,“ uviedla polícia.

V obci Banjska (albánsky Bajskë) neďaleko srbských hraníc došlo v nedeľu k incidentu, pri ktorom sa skupina ozbrojených Srbov zabarikádovala v miestnom pravoslávnom kláštore, kde sa v tom čase nachádzali kňazi i veriaci. Niekoľko hodín trvajúce obliehanie objektu políciou, sprevádzané prestrelkami, si vyžiadalo život troch ozbrojencov. Tí predtým zastrelili jedného policajta.

Do regiónu po incidente vyslali posily, hraničný priechod Brnjak medzi Kosovom a Srbskom bol uzavretý.

Polícia spresnila, že dnešná operácia sa vykonáva na základe súdneho príkazu a v koordinácii s misiou EÚ na podporu právneho štátu v Kosove (EULEX) a so silami NATO v Kosove (KFOR). Miestne médiá informovali, že policajné prehliadky sa uskutočnili aj v nehnuteľnostiach, ktoré vlastní Milan Radoičić, podpredseda strany Srbská kandidátka (Srpska lista), pôsobiacej v Kosove a lojálnej Belehradu.

Kosovský premiér Albin Kurti vyhlásil, že ozbrojenú srbskú skupinu v Banjskej viedol Radoičič. Úrady v utorok zverejnili zábery nasnímané dronom, na ktorých Radoičiča jasne rozoznať v areáli kláštora.

Kontroverzný podnikateľ Radoičič je už roky považovaný za vodcu zločineckých skupín na severe Kosova obývanom prevažne etnickými Srbmi. V roku 2018 bol podozrivý z účasti na atentáte na miestneho opozičného lídra Olivera Ivanoviča. Podpredsedom Srbskej kandidátky sa stal v roku 2021.

Napätie na severe Kosova narastá už niekoľko mesiacov, intenzívne však od apríla, keď miestni etnickí Srbi bojkotovali komunálne voľby a následne protestovali proti tomu, aby boli do úradu uvedení starostovia zvolení etnickými Albáncami.

Medzi Srbskom a Kosovom panujú napäté vzťahy už od konca 90. rokov, keď proti sebe bojovali srbské jednotky a albánski povstalci. Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, Belehrad ho však stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 120-tisíc etnických Srbov.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.