Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 07:35

Pri pokuse dostať sa do Európy po mori zomrelo tento rok už 2500 ľudí

Pri pokuse dostať sa do Európy po mori zomrelo tento rok už 2500 ľudí

Ilustračné foto: TASR/AP

Od januára do 24. septembra prišlo tento rok po mori do Talianska, Grécka, Španielska, na Cyprus a Maltu približne 186-tisíc ľudí.

Viac než 2500 migrantov zahynulo alebo sa stratilo pri pokusoch dostať sa do Európy cez Stredozemné more len v priebehu tohto roka, uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Informovala o tom agentúra AFP.

„Do 24. septembra bolo len v roku 2023 evidovaných viac ako 2500 mŕtvych alebo nezvestných,“ upozornila na pôde Bezpečnostnej rady OSN šéfka kancelárie UNHCR v New Yorku Ruven Menikdiwelaová. Ide o prudký nárast tohto počtu vzhľadom na 1680 mŕtvych alebo nezvestných migrantov v rovnakom období minulého roka.

„O životy sa prichádza aj na pevnine, ďaleko od pozornosti verejnosti,“ dodala Menikdiwelaová. Pozemná cesta z krajín subsaharskej Afriky, odkiaľ mnohí z migrantov pochádzajú, vedúca k miestam odchodu na tuniskom a líbyjskom pobreží, „zostáva jednou z najnebezpečnejších na svete,“ upozornila ďalej s tým, že migranti na nej „každým krokom riskujú smrť a závažné porušovanie ľudských práv“.

Od januára do 24. septembra prišlo tento rok po mori do Talianska, Grécka, Španielska, na Cyprus a Maltu približne 186-tisíc ľudí, píše AFP. Väčšina z nich, zhruba 130-tisíc ľudí, dorazila do Talianska, čo je viac než 83-percentné zvýšenie v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2022.

Čo sa týka východiskových bodov, medzi januárom a augustom tohto roka sa cez Stredozemné more z Tuniska pokúšalo dostať viac než 102-tisíc, kým z Líbye 45-tisíc utečencov. Zhruba 31-tisíc ľudí bolo zachránených na mori či zadržaných a vylodených v Tunisku a 10 600 v Líbyi, dodal UNHCR.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.