Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 06:36

Republikáni v USA začali vypočúvanie v rámci snahy o impeachment Bidena

Republikáni v USA začali vypočúvanie v rámci snahy o impeachment Bidena

Prezident USA Joe Biden so synom Hunterom. Foto: TASR/AP

Poprední predstavitelia republikánov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu prezidenta obviňujú z korupčných praktík a zo zneužitia právomocí.

Dozorný výbor americkej Snemovne reprezentantov včera začal s vypočúvaním prvých svedkov v rámci vyšetrovania, ktoré môže viesť k impeachmentu demokratického prezidenta Joea Bidena v súvislosti s obchodnými aktivitami jeho rodiny. Republikáni, ktorí vedú vyšetrovanie Bidena, podrobne opísali zahraničné platby členom jeho rodiny. Neposkytli však dôkazy o tom, že by z toho mal demokratický prezident osobný prospech.

Prvé vypočutie slúžilo ako prehľad dôkazov, ktoré republikáni doteraz zhromaždili o zahraničných obchodných podnikoch prezidentovho problémového syna Huntera Bidena. Poprední predstavitelia republikánov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu prezidenta obviňujú z korupčných praktík a zo zneužitia právomocí. Usilujú sa pritom nájsť spojitosť práve medzi prezidentom a zahraničnými obchodnými aktivitami jeho syna.

Demokrati a niekoľko nezávislých svedkov tvrdia, že neexistuje dôkaz, podľa ktorého by Biden prijal niektorú z týchto platieb či sa inak podieľal na neprimeranom správaní v čase, keď v rokoch 2009 – 2017 pôsobil ako viceprezident USA, píše Reuters. Biely dom akékoľvek protiprávne konanie odmieta a vyšetrovanie označil za politicky motivované.

Republikáni v stredu zverejnili záznamy bankových prevodov medzi istým čínskym obchodníkom a Hunterom Bidenom z roku 2019. V záznamoch bola uvedená aj adresa domu Joea Bidena vo Wilmingtone v americkom štáte Delaware.

Podľa republikánov to má potvrdzovať, že Biden starší mal z týchto transakcií zisk. Demokrati však zdôrazňujú, že zo zverejnených dokumentov nič také nevyplýva.

Podľa vysokopostaveného demokratického predstaviteľa výboru Jamieho Raskina by republikáni predložili akékoľvek dôkazy, ak by nejaké mali. „Nemajú však nič,“ podotkol.

Americký Kongres má na základe americkej ústavy právomoc odvolať prezidenta za zradu, podplácanie či iné závažné trestné činy a priestupky. Po prípadnej úspešnej ústavnej žalobe v Snemovni reprezentantov by sa konal proces na pôde Senátu. Prezident by bol v prípade usvedčenia odvolaný z funkcie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 15:28

Česko-slovenské vzťahy sú do určitej miery narušené zubom času, vyhlásil Robert Fico. Česko a Slovensko podľa neho prešli obdobiami kríz a nebol priestor na inventúru vzťahov a nové projekty. Vzájomné vzťahy tak potrebujú dostať konkrétny obsah. „Len s výnimkou dodávok zbraní na Ukrajinu máme prakticky rovnaké postoje,“ zhodnotil Fico stretnutie s českým premiérom Petrom Fialom. (tasr)

24. november 2023, 15:11

Kandidát na policajného prezidenta Ľubomír Solák predstúpi pred parlamentný brannobezpečnostný výbor budúcu stredu o 13.00 h. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok poveril Soláka funkciou policajného prezidenta minulý týždeň. V utorok minister avizoval, že Soláka navrhne za šéfa polície aj nastálo. (tasr)

24. november 2023, 14:40

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o 13. dôchodku. Tento týždeň ju v skrátenom legislatívnom konaní schválil parlament. Všetci dôchodcovia dostanú tento rok okrem 13. dôchodku v doterajšej výške ešte mimoriadny príspevok 300 eur. (tasr)

24. november 2023, 14:35

Pripravuje sa telefonický rozhovor Roberta Fica s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom​. Oznámil to predseda slovenskej vlády po rokovaní s českým premiérom Petrom Fialom v Prahe. Fico chce so Zelenským hovoriť o projekte odmínovania a o tom, akú humanitárnu pomoc Ukrajina potrebuje. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.