Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2023, 14:17

Dmytro Kuleba

Spor o obilie škodí Ukrajine aj Poľsku

Môže sa ešte prehĺbiť, pretože pred októbrovými parlamentnými voľbami v Poľsku silnejú emócie, dodal ukrajinský šéf diplomacie.

Stupňovanie sporu medzi Kyjevom a Varšavou okolo vývozu ukrajinského obilia škodí obom stranám. Povedal to ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v rozhovore. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Poľsko v septembri predĺžilo platnosť embarga na dovoz obilia z Ukrajiny, čo viedlo k diplomatickému sporu s Kyjevom, pripomína AFP.

"Poľsku sme vyslali jasné signály o našom odhodlaní dosiahnuť konštruktívne riešenie tejto situácie. Túto vojnu o obilie nepotrebujeme a nepotrebuje ju ani Poľsko," povedal Kuleba v rozhovore pre agentúru Interfax Ukrajina.

Upozornil, že spor sa môže ešte prehĺbiť, pretože pred októbrovými parlamentnými voľbami v Poľsku silnejú emócie. Poliaci pristúpia k volebným urnám 15. októbra.

Poľská populistická pravicová vláda má silnú podporu v poľnohospodárskych oblastiach krajiny a zákaz dovozu ukrajinského obilia propaguje pred voľbami ako opatrenie na ochranu poľských farmárov.

Celá záležitosť sa podľa Kulebových slov nakoniec vyrieši. Upozornil však na možné dlhodobé následky súčasnej napätej situácie. "Skutočnosť, že tvrdenia o nevďačnosti Ukrajiny a Ukrajincov sú zasadené do hláv Poliakov, môže mať mimoriadne negatívne následky na bezpečnosť," povedal

Vyjadrenia o údajnej nevďačnosti označil za absolútnu lož. "Ukrajina je veľmi úprimne a hlboko vďačná Poliakom a poľskej vláde," pripomenul.

Európska komisia 15. septembra zrušila dočasný zákaz dovozu pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny. Poľsko, Maďarsko a Slovensko sa však rozhodli tieto obmedzenia jednostranne predĺžiť. Ukrajina zareagovala sťažnosťou na tieto tri krajiny na pôde Svetovej obchodnej organizácie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.