Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2023, 21:58

USA umožnia Izraelčanom bezvízový styk

Bidenova administratíva reagovala na júlový sľub Izraela, že bude pristupovať rovnako ku všetkým držiteľom amerického pasu a nebude diskriminovať Američanov palestínskeho alebo arabského pôvodu.

Spojené štáty oznámili, že umožnia občanom Izraela bezvízový styk a splnia tak dlhoročné želanie svojho spojenca. Washington dospel k záveru, že Izrael zmiernil diskrimináciu amerických Arabov. Toto hodnotenie však odmietajú niektorí zákonodarcovia a aktivisti.

Od konca novembra budú Izraelčania z hľadisku vstupu na americkú pôdu v rovnakej skupine ako občania väčšiny západných krajín. Pre pobyt do 90 dní nebudú potrebovať vízum. V prípade slovenských občanov to takto funguje od novembra 2008.

"Pracovali sme na tom roky, takmer desaťročie," vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a bývalý veľvyslanec vo Washingtone. "Rád by som sa poďakoval prezidentovi USA Joeovi Bidenovi za podporu tejto iniciatívy, ktorá ešte viac posilní vzťahy medzi ľuďmi oboch našich krajín," dodal.

Bidenova administratíva reagovala na júlový sľub Izraela, že bude pristupovať rovnako ku všetkým držiteľom amerického pasu a nebude diskriminovať Američanov palestínskeho alebo arabského pôvodu.

Bezvízové cestovanie predstavuje "rozhodujúci krok dopredu v našom strategickom partnerstve s Izraelom, ktorý posilní dlhodobé prepojenia medzi našimi ľuďmi a spoluprácu v ekonomike a bezpečnostnej oblasti", uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Prinesie to väčšiu "slobodu pohybu" pre amerických občanov, ktorí žijú na palestínskych územiach alebo sú tam na návšteve.

Americký predstaviteľ na brífingu s novinármi trval na tom, že nejde o "láskavosť" voči Izraelu, ale o pokrok v riešení tohto problému.

Palestínsky minister sociálnych vecí Ahmad Madždalání vyhlásil, že rozhodnutie USA "vyzerá ako odmena" za to, že Izrael povoľuje palestínskym Američanom vstup na svoje územie. "Toto tiež potvrdzuje, že Amerika stojí pri Izraeli celý čas," povedal.

Mnoho kongresmanov za Demokratickú stranu vyzvalo Blinkena, aby tento krok neschválil a radšej vyvinul tlak na väčšiu zmenu. "Je jasné, že Izrael úplne nespĺňa tento zákon, pretože ten si vyžaduje recipročný prístup ku všetkým občanom USA," uvádza sa v liste podpísanom 15 senátormi vrátane Chrisa Van Hollena, Briana Schatza a Bernieho Sandersa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

28. máj 2015, 16:46

Deti by na školách mali získať všeobecný rozhľad a morálne základy, myslia si Slováci

Viac ako polovica opýtaných uviedla, že sa výchova k hodnotám na školách zhoršila. Deti by na základných školách (ZŠ) mali získať všeobecný rozhľad a morálne základy, myslí si to viac ako 60 percent Slovákov. K špecializácii školy sa prikláňa len 14 percent opýtaných. Obyvatelia väčších miest, v ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.