Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2023, 21:04

Švajčiarsko predá Nemecku tanky Leopard II, aby pomohlo doplniť zásoby

Žiadosti Nemecka, Dánska a Španielska, aby mohli na Ukrajinu poslať zbrane švajčiarskej výroby, Bern nepovolil.

Berlín privítal rozhodnutie neutrálneho Švajčiarska otvoriť cestu k spätnému predaju niektorých tankov Leopard II nemeckej výrob. Bern tak pomôže obnoviť zásoby vyčerpané v dôsledku pomoci Ukrajine.

Nemecko vo februári požiadalo Švajčiarsko, aby zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall predalo späť časť z 96 tankov Leopard II. V súlade so švajčiarskymi zákonmi o neutralite Berlín ubezpečil Bern, že zbrane zostanú v Nemecku alebo u jeho spojencov v NATO či v EÚ a nepôjdu do Kyjeva.

Švajčiarsky parlament včera schválil vyradenie 25 tankov Leopard II, čím sa otvorila cesta k ich predaju do Nemecka. Verejná mienka vo Švajčiarsku je v otázke dodávok zbraní na Ukrajinu hlboko rozdelená. Blokovanie reexportu Bernom niektoré krajiny pobúrilo.

Žiadosti Nemecka, Dánska a Španielska, aby mohli na Ukrajinu poslať zbrane švajčiarskej výroby, Bern nepovolil. Odvolal sa na neutralitu, ktorá bráni priamym alebo nepriamym zásielkam zbraní pre bojujúce strany vo vojnových konfliktoch.

Ak Bern neupraví svoj zákon o vojenskom materiáli, nákup švajčiarskych zbraní by sa mohol skomplikovať, tvrdí nemecký veľvyslanec Michael Flügger. "Zo Švajčiarska sme vrátane našich partnerov z NATO nakúpili veľa zbraní, systémov, komponentov alebo munície a teraz by sme chceli niektoré z týchto zariadení poskytnúť Ukrajine," vyhlásil nemecký diplomat.

Vývoz Leopardov II do Nemecka musí oficiálne podporiť švajčiarsky kabinet. Pravdepodobne pôjde o formalitu, pretože ministerka obrany Viola Amherdová uviedla, že ich dodávka do Nemecka je v súlade so švajčiarskym zákonom o neutralite a je to aj v záujme krajiny. "Týmto spôsobom môžeme prispieť k bezpečnosti v Európe, a tým aj priamo k bezpečnosti našej krajiny," povedala.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

V utorok zostalo v Česku zatvorených viac ako sedemtisíc škôl, továrne Škody na dve hodiny zastavili výrobu a vo veľkých mestách odbory organizovali protesty proti vláde. Ľudia protestovali proti úsporným opatreniam a zhoršujúcej sa životnej úrovni. Majú dôvod. Reálne mzdy v Česku poklesli vlani o desať percent a kúpna sila Čechov sa tak vrátila o päť rokov dozadu. Čo sa s českou ekonomikou deje? Píše Kristína Votrubová.

pred 6 hodinami

Premiér Robert Fico sa vo štvrtok stretne s americkým veľvyslancom Gautamom A. Ranom aj s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom. „Stretnem sa s americkým aj ruským veľvyslancom s rešpektom ku každému z nich, lebo nemám čiernobiele okuliare a odmietam politiku jedného jediného politického názoru," uviedol. (tasr)

pred 6 hodinami

Preferovaným kandidátom na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2030 je Francúzsko, o štyri roky neskôr by sa mali uskutočniť v americkom stredisku Salt Lake City. Informoval o tom Medzinárodný olympijský výbor po zasadnutí exekutívy v Paríži. S oboma kandidatúrami teraz odštartuje separátne rokovania. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Poslanci koaličného Smeru doručili do parlamentu návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze v súvislosti s pochybeniami okolo výstavy Expo Dubaj 2020. Na schôdzi chcú požiadať lídra opozičnej SaS a exministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil vzniknutú škodu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.