Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2023, 20:47

Česká vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2024 so schodkom desať miliárd eur

Šetriť sa nebude v rezorte obrany, ktorý bude mať rekordné výdavky. S položkami, ktoré sú na obranu obsiahnuté aj v iných kapitolách, dosiahnu takmer 160 miliárd korún (6,5 miliardy eur).

Česká vláda schválila návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2024. Počíta v ňom so schodkom 252 miliárd českých korún (viac ako desať miliárd eur). Medziročne tak dôjde k poklesu deficitu o 43 miliárd korún. Po rokovaní vlády to oznámil český minister financií Zbyněk Stanjura.

Rozpočet počíta s celkovými príjmami 1940 miliárd a výdavkami 2192 miliárd korún. V návrhu sú započítané aj opatrenia z takzvaného ozdravného alebo konsolidačného balíčka, o ktorom aktuálne v treťom čítaní rokuje Poslanecká snemovňa.

Schodok rozpočtu voči HDP bude vo výške 2,2 percenta. "Česko sa po mnohých rokoch opäť dostane pod tri percentá, ktoré určujú takzvané maastrichtské kritériá," zdôraznil premiér Petr Fiala. Rozpočet školstva, ktoré označil za prioritu vlády, sa medziročne zvýši o štyri miliardy korún. "Tým plníme záväzok, že učitelia budú poberať 130 percent priemernej mzdy," dodal premiér.

Vláda bude šetriť napríklad na dotáciách. Najviac ich škrtne na ministerstvách priemyslu, pôdohospodárstva, dopravy a školstva. Celkové výdavky štátu na dotácie v budúcom roku klesnú o 84 miliárd korún.

Šetriť sa ale nebude v rezorte obrany, ktorý bude mať rekordné výdavky. S položkami, ktoré sú na obranu obsiahnuté aj v iných kapitolách, dosiahnu takmer 160 miliárd korún (6,5 miliardy eur). Prvýkrát od vstupu Česka do NATO tak presiahnu hranicu dvoch percent HDP. Rozpočet ministerstva obrany medziročne vzrastie o takmer 40 miliárd korún, ktoré podľa ministerky obrany Jany Černochovej investujú najmä do modernizácie armády.

Fiala pripomenul, že obrana je pre jeho vládu prioritou. "Dnešný deň, keď sme prvýkrát schválili rozpočet s obrannými výdavkami na úrovni dvoch percent HDP, je dôkazom toho, že to s investíciami do obrany myslíme skutočne vážne," povedal premiér.

Kabinet musí podľa rozpočtových pravidiel predložiť Poslaneckej snemovni návrh rozpočtu do konca septembra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.