Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2016

Egyptský airbus nenašli ani viac ako 24 hodín po jeho zmiznutí

Podľa egyptského ministra civilného letectva Šarífa Fathího je pravdepodobnejšie, že príčinou štvrtkovej havárie lietadla EgyptAir bol teroristický útok, než technické zlyhanie.

Zvyšky egyptského dopravného lietadla, ktoré sa vo štvrtok nadránom zrejme zrútilo do Stredozemného mora, neboli nájdené ani viac ako 24 hodín po jeho zmiznutí. Havária letu MS804 z Paríža do Káhiry tak zostáva naďalej "záhadnou" a vyjadrenia o možnosti teroristického útoku nie sú "ničím viac než tézou", uviedla dnes agentúra DPA.

Airbus A320 egyptského vlajkového dopravcu EgyptAir sa dostal do problémov vo štvrtok o 2.30 h SELČ, približne pol hodiny pred plánovaným pristátím v Káhire. Lietadlo so 66 osobami na palube začalo vo výške necelých 11.300 metrov nad morom prudko meniť smer, na čo kleslo do výšky približne 4600 metrov a zmizlo z obrazoviek radarov.

Posádka nevyslala núdzový signál a informácie o tom, kde mohol nezvestný stroj dopadnúť do mora, sú zatiaľ nejasné. Grécke ministerstvo obrany uviedlo, že oblasť pátrania po zvyškoch lietadla sa nachádza približne 370 kilometrov juhovýchodne od ostrova Karpathos, čo je približne 130 kilometrov od egyptského pobrežia.

Egyptská strana medzitým uviedla, že trosky pochádzajúce údajne z havarovaného airbusu sa našli pri gréckom Karpathose. Šéf gréckeho úradu pre vyšetrovanie leteckých katastrof Athanassios Binis následne vyhlásil, že trosky nájdené v mori nepochádzajú z nezvestného lietadla, čo potvrdila i samotná spoločnosť EgyptAir.

Podľa vyjadrenia egyptského ministra civilného letectva Šarífa Fathího je pravdepodobnosť, že príčinou štvrtkovej havárie lietadla EgyptAir bol teroristický útok, väčšia než pravdepodobnosť technického zlyhania. Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil, že v tejto súvislosti zatiaľ nie je možné vylúčiť žiadnu možnosť.

Medzi cestujúcimi sa nachádzalo 30 Egypťanov, 15 francúzskych občanov, dvaja Iračania a po jednom cestujúcom z Británie, Belgicka, Kuvajtu, Saudskej Arábie, Sudánu, Čadu, Portugalska, Alžírska a Kanady. Podľa DPA nie sú žiadne náznaky, že by niekto z cestujúcich alebo členov posádky mohol haváriu prežiť.

Na objasnení okolností havárie majú pracovať spoločne egyptskí a francúzski vyšetrovatelia. Americká spravodajská stanica CNN uviedla, že nezvestný airbus absolvoval v stredu lety do Eritrey a Tuniska a počas letu z Paríža do Káhiry neprepravoval žiadny špeciálny náklad.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.