Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2016

Nigérijské sily oslobodili 97 rukojemníkov Boko Haram vrátane ďalšej školáčky

Dievča pochádza zo skupiny 276 unesených školáčok z Chiboku v nigérijskom štáte Borno, z ktorých je 200 dodnes nezvestných.

Nigérijské ozbrojené sily oznámili v noci na dnes oslobodenie 97 rukojemníkov teroristickej skupiny Boko Haram, medzi ktorými je údajne ďalšia zo školáčok unesených v roku 2014 z mesta Chibok. Výsledkom zásahu v zalesnenej oblasti Sambisa je tiež usmrtenie 35 islamistických teroristov, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu nigérijskej armády Saniho Usmana.

Rukojemníkmi oslobodenými pri uvedenom zásahu sú podľa neho výlučne ženy a deti. Jedno z dievčat "podľa všetkého" pochádza zo skupiny 276 unesených školáčok z Chiboku v nigérijskom štáte Borno, z ktorých je 200 dodnes nezvestných.

Armáda túto informáciu zverejnila niekoľko dní po tom, ako na severovýchode Nigérie našli prvú z nezvestných školáčok, identifikovanú ako Falmata Mbalalová alebo Amina Ali Nkekiová. V súčasnosti 19-ročnú ženu, ktorá utiekla zo zajatia Boko Haram s malým dieťaťom, privítal vo štvrtok v hlavnom meste Abuja nigérijský prezident Muhammadu Buhari. Podľa nemenovaného príslušníka občianskej stráže v Chiboku poskytla bývalá rukojemníčka údaje o tom, kde by sa mali nachádzať ostatné unesené školáčky.

Boko Haram neustále ohrozuje obyvateľstvo v obciach na severovýchode Nigérie a podniká aj útoky v susednom Čade, Nigeri a Kamerune. Cieľom hnutia je vytvoriť vlastný štát, kde chce uplatňovať prísnu formu islamského práva známeho ako šaría. Od roku 2009 zomrelo pri útokoch týchto sunnitských fundamentalistov najmenej 14.000 ľudí.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.