Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2023, 10:07

Tomáš Halík

Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz

Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz

Tomáš Halík. Foto: Člověk a víra/Josef Polehna

Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.

Český kňaz a teológ Tomáš Halík vyzval na „modlitby za budúcnosť ohrozeného Slovenska“.

V texte na svojej webovej stránke píše najprv o svätom Václavovi a ukotvení v západnej civilizácii, ďalej o svojom vzťahu k Slovensku, ktoré „nikdy nebude schopný vnímať ako cudzinu“, až napokon prejde k slovenským parlamentným voľbám.

Podľa neho sú tieto voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.

„Ak sa vlády na Slovensku zmocnia klany nacionalistov a fašistov napojených na zločinecké podsvetie, môže to znamenať odlúčenie Slovenska od európskej civilizácie a politickej kultúry smerom k chaosu divokého Východu,“ varuje profesor.

Populistická vláda na Slovensku by podľa Halíka okrem iného znamenala, že medzi proeurópskou Českou republikou a Slovenskom, ktoré sa posúva do područia Putinovho Ruska, by pravdepodobne vyrástla nová železná opona.

Teológ Halík ďalej spomína február 1948 a plánovaný prevrat, ktorý by krajinu odtrhol od Západu a na desaťročia pripravil o slobodu a demokraciu. Halík pripomína, že vtedy sa proti tomuto nebezpečenstvu jasne vyslovil pražský arcibiskup Beran svojím odvážnym textom Nemlč, arcibiskup!

Inzercia

„Bolo však už neskoro,“ konštatuje Halík.

Podľa vlastných slov sa modlí „za česť a prorockú odvahu slovenskej cirkvi a jej predstaviteľov v tejto hodine veľkej morálnej skúšky a osudovej historickej križovatky“.

„Cirkev musí veľmi dobre zvážiť, kedy nastane výnimočná situácia vo verejnom živote, kedy je nielen jej právom, ale aj morálnou povinnosťou vyjadriť sa a jasne sa postaviť proti šíriteľom deštruktívnych ideológií populizmu, nacionalizmu a fašizmu, ktoré ohrozujú štát a spoločnosť,“ napísal český teológ.

Na záver textu vyzval: „Prosím: modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska!“

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 08:09

Hostia víkendových diskusných relácií:

  • RTVS Sobotné dialógy: Robert Fico,
  • TA3 V politike: Peter Pellegrini, Kamil Šaško, Karol Galek,
  • RTVS O 5 minút 12: Peter Pellegrini, Michal Šimečka,
  • TV Markíza Na telo: Andrej Danko, Milan Majerský.
02. december 2023, 07:03

Počasie: Prevažne zamračené. Na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, v severnej polovici územia a na západe sneženie. Popoludní na severe a krajnom západe tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Lokálne poľadovica. Denná teplota od -3 stupne na Orave do +7 na Zemplíne. Slabý, neskôr miestami severozápadný vietor do 40 km/h. (shmú)

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.